| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ma numesc Angela si am 19 ani, sunt din Bucovina.As vrea sa va relatez istorioara mea de dragoste.Ma intilnesc cu un tinar mai mare ca mine cu 3 ani deja un an si jumatate.Imi place de acest baiat enorm si as vrea ca acestea relatii sa continuie vesnic chiar si cu crearea unei familii.Totul a inceput ca in povesti:flori, cadouri, disco, aventuri! A fost superb! Simt si eu ca tine mult la mine, dar uneori cind ne certam imi spune ca ma lasa.Nici nu am observat cum a inceput sa ma controleze unde merg si cu cine. S-a facut foarte gelos. E gelos la oricare pas si la orisicine.Nu-mi plac toate aceste urmariri fiindca cit ne intalnim ce nu are incredere in mine? Serios nici nu am avut intentii ca sa-l insel cu alt cineva, caci el iubesc enorm.Intr-o zi am inceput discutia despre neincrederea asta al lui. Dar in raspuns am primit:'Eu trebuie sa stiu totul despre tine! Ce vrei sa-mi fie pasa de tine?!'. Prietenele imi spun ca are ca calitatea rea -gelozia.Ca daca este acum asa apoi nu se va mai schimba.Va rog ajutati-ma, da-mi in sfat ca sa stiu cum sa-l pot schimba!

Răspuns Câştigător
| johnyboy a răspuns:

E grele, urata boala gelozia asta.vb cu el si pana la urma ameninta-l ca daca mai continua asa il lasi tu pe el. daca nu faci ceva repede, gelozia asta va distruge relatia... apropo de amenintarile lui cu lasatul, el nu te va lasa prea curand ca te iubeste, altfel nu devenea asa gelos si posesiv.ai grija, daca nu pui piciorul in prag se ajunge la amenintari, batai si chiar santaj(apropo nu te lasa in niciun fel fotografiata, filmata ca te va avea la mana...grija mare.

3 răspunsuri:
| Karisma a răspuns:

E destul de gelos, dar dai putin timp sa se acomodeze doar.Intr-e timp nu flirta cu alti baieti ca poate sa creada orice.Fii mai mult cu el.Bafta! Funda?

| alexiaa a răspuns:

Un om devine gelos cand, dintr-un motiv sau altul, isi pierde increderea in tine.Tot ce ai de facut este sa-l convingi ca nu are motive sa fie gelos si asta o sa reusesti doar lasandu-l sa te verifice.Nu il poti schimba.Dar daca il vrei si asa te poti schimba pe tinehappyNu cred ca,iubindu-l,faci chestii care nu trebuie sa le stie, nu? Si de ce sa nu stie ce faci? Cu ce te deranjeaza? Altfel il pierzi, asa ca trebuie sa te gandesti ce vrei.Cu el, fie si gelos cum e, sau fara elhappy

| star4all a răspuns:

Nu astept sa accepti ceea ce voi zice eu in totalitate, dar dupa mine ar fi cel mai bun lucru sa il lasi ca baieti mai sunt multi. Si de ce sa iti freci tu o viata intreaga chinuindute cu el cand sunt atat de multi baieti care stiu cum sa iubeasca o fata!

Parerea mea e ca nu merita efortul. Nu da o clipa un pas inapoi, nu pleca capul la nici-o rugaminte de a lui la nimic. Pur si simplu lasa-l.

Nu vei fi fericita cu un baiat gelos, vor deveni si mai gelosi. Intr-un final vor deveni chiar agresivi si iti va face viata un calvar. Daca vrei sa iei in considerare sfatul meu bine daca nu vezi e viata ta. Da eu iti zic din ce am vazut!