| Sherif77 a întrebat:

Masturbarea slabeste erectiile? In ultimul timp m-am masturbat mai des si nu mai am erectii parca cum aveam mai demult. Daca o sa ma opresc o sa imi revin din nou?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da! Masturbarea excesiva duce la diminuarea timpului erectiilor, la ejaculari precoce sau chair la lipsa erectiilor.

| Sherif77 explică (pentru Violleta2022):

Si daca o las o sa imi revin?

| doctorandus a răspuns:

Masturbarea nu slabeste erectiile. Bibliografie: http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

Daca crezi ca ti-au slabit in mod anormal, mergi frumos la medic, ca doar medicii pun diagnostice si ei nu le pun pe forum.

| doctorandus a răspuns:

Zbarci Jullianna: Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

Asta e de pe linkul dat la bibliografie.

| Emilian65 a răspuns:

Daca te masturbezi mai rar, totul va reveni la normal.

| Eduard196 a răspuns:

Opreste-te daca vrei sa iti revii. Cauta pe google Masturbarea-un act sinucigas

| doctorandus a răspuns (pentru Eduard196):

„Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc."
—Brigaela, tpu.ro

Brigaela e medic si are dreptul sa puna diagnostice.

| vanilla80 a răspuns:

Lasă religioșii ăștia în care spun ca masturbarea te omoară, ia o pauză de la masturbare și dacă problemele de erecție încă persistă vizitează un doctor, odată pe săptămână ajunge să îți freci guguștiucul, lasă-ți vitaminele să se regenereze.

| doctorandus a răspuns (pentru vanilla80):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ejaculare? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ejaculari (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de masturbare mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de zahar.