| Alaanonim2k20 a întrebat:

Salut, prietena mea a luat pastila escapelle 1, 5 mg luna trecuta, cat o sa intarzaie perioada? Nici acum nu a venit.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila escapelle este o bomba hormonala care are foarte multe efecte secundare, care-ti deregleaza ciclul pe o perioada de 6-12 luni, depinzand de corpul fiecarei femeii.
Asadar, la intrebarae a ta, nu-ti poate raspunde nimeni, pentru ca nu stim cu reactioneaza corpul ei, dar un lucru este cert: nu se poate calcula sau estima ovulatia, perioada fertila sau ciclu menstrual, pe urmatoarele 6-12 luni.
Sexul se poate face numai cu prezervativ, fiindca o alta pastila escapelle nu se mai poate lua in viata asta, Prezrevativul este unica protectie care nu are nici un fel de efecte secundare, nu afecteaza pe nimeni, nu doare, musca sau mananca, deci poate fii folosit cu incredere, la absolut toate partidele sexuale.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este cu totul imposibil ca cineva sa-ti poata oferi un raspuns care sa fie catusi de cat macar aproximative fiindca hormonii sintetici proveniti din acea pastila nenorocita pot sa ramana in organism uneori destul de multe luni de zile dupa administrare. In functie de organismul fiecarei femei ''agresivitatea'' cu care actioneaza hormonii asupra ovarelor prezinta diferente enorme uneori incat la unele femei dereglarea ciclului menstrual poate fi de doar 3-4 luni insa sunt si cazuri in care ciclul menstrual nu isi revine la normal nici dupa 10-12 luni. Uneori pornirea sangerarii menstruala poate sa intarzie in unele cazuri chiar si 1-2 luni fata de data la care ar fi urmat sa inceapa in mod normal. Daca s-a efectuat un test de sarcina dupa ce au trecut 28 de zile fata de data la care a fost administrata pastila Escapelle si rezultatul obtinut este negativ, in acel caz in mod absolut sigur NU exista o sarcina instalata in uter si ca atare in afara de a astepta nu este nimic altceva de facut in acest moment. Multa sanatate!