| anonim_4396 a întrebat:

Sper ca exista si persoane cu care as putea sa port o discutie cat se poate de logica, asa ca as prefera raspunsuri legate de subiect nu raspunsuri gen " meriti sa arzi in iad" sau "disperatule" sau alte chestii din astea! Si sper sa cititi pana la capat! Nu sunt un copil retardat cum poate ma credeti, am 28 de ani si frecventez de mult timp situ si citesc diferite postati ai raspunsuri, unele intr-adevar la locul lor, care explica nu jignesc.

Citesc de cateva zile postari mai vechi pe tema sexuala legate de incest, copilasi care vor sa faca sex cu verisoru, verisoara sau mai rau cu mamica, taticu, matusica sau unchiul.

Si vad diferite raspunsuri de la diferite persoane care fac parte din clase de educatie diferite... Uni zic ca este ilegal, imoral altii zic ca nu mai este Dumnezeu pe pamant, ca din cauza lipsei de credinta se intampla asta.

Ok atunci hai sa o luam putin logic

Si mie mi se pare putin imoral sa faci lucrul asta, pana la urma este vorba de rude...DAR! Haideti sa gandim logic referitor la ce zic cei credinciosi, cei care il baga pe Dumnezeu inainte si biserica, am si eu o intrebare exista scris undeva in Biblie sau alte scrieri crestine, a scris Dumnezeu sau cine a scris Biblia, Testamentele, ca este o fapta pagana intretinerea de relatii sexuale intre rude de acelasi sange? Adica ma refer sa intretii relatii sexuale cu mama/tata, fica/fiu, sora/frate, vara/var, matusa/unchi si asa mai departe? O vedeti ca pe ceva necrestinesc? Si daca da de ce?

Haideti sa ne gandim la urmatorul lucru, atunci cand Dumnezeu a facut lumea, El a inceput cu un barbat si o femeie, care au intretinut relatii sexuale si au populat pamantul in milioane sau poate miliarde de ani. Nu stiu daca in Biblie scrie cati copii au avut dar gandind logic, oricati copii ar fi avut acestia la randul lor si-au intemeiat o familie, familie formata din frate si sora care la randul lor au facut sex si au facut copii si tot la fel pana la un anumit punct in care verisori de graful 20 sa zicem si-au intemeiat familie si s-a rupt legatura asta. E, atunci be era vorba de incest? Atunci nu era vorba de relatii necrestinesti? Nu vad de ce atunci era legal si acum este ilegal si in alte feluri in care il considera fiecare (nici eu nu adopt asa ceva, dar dupa cum v-am zis vreau doar sa purtam o discutie logica pe tema asta).

Adica nu vad care ar fi problema legi si a bisericii daca mama cu fiu sau tata cu fica sau frati intre ei ar face sex? Poate ca intr-adevar este adevarata treaba cu copii, daca ar exista in urma relatiei sexuale, sa aiba malformatii fizice sau paihice cu toate ca la inceputul lumii nu au parut sa aiba.

Repet, vreau raspunsuri de la persoane care gandesc logic, chiar si preoti sunt bine veniti, psihologi, si orice alt gen de oameni, dar nu raspunsuri genul disperatule, sunt o multime de femei sau barbati in lume si tu te uiti sa o f.u.t.i. Pe mata sau pe sorta sau asa mai departe.

Răspuns Câştigător
| tickey a răspuns:

Ce ai scris tu, din punct de vedere logic ai dreptate.
In legatura cu religia si eu mi-am pus aceeasi intrebare. In mod logic la inceput popularea a fost facuta prin incest. Am intrebat diversi preoti, studenti de teologie si profesori de religie si am primit urmatorul raspuns. Acela ca la inceput dumnezeu a permis incestul, ca adam a avut ff multi copii traind cam 1000 de ani.
Din punct de vedere stintific, prin incest, copilul rezultat va avea aceeasi incarcatura genetica ca parintii si bunicii, nimic in plus. Acest lucru duce la anomalii ale ADN-ului care provoaca boli grave. Adica copilul se poate naste cu sindromuri grave sau cu retard.
Legea si biserica dezcurajeaza incestul dar nu il pot opri. De multe ori nu se afla de el. Plus ca statul vrea populatie care sa aduca venit nu sa il ia.

2 răspunsuri:
| Creierash a răspuns:

Da, scrie in biblie, dar nu asta e problema.
Atractia sexuala fata de o ruda de sange nu este o orientare sexuala, ci o problema psihica. Evolutia omului de milioane de ani incoace a modificat ADN-ul astfel ca de la incest si poligamie, omul a devenit cum este azi. Persoanele care simt atractie sexuala fata de: obiecte, rude, copii pre-adolescenti nu sunt persoane "cu orientare sexuala diferita pe care trebuie sa o acceptam"; aceste atractii sexuale sunt cauzate de o veriga lipsa in dezvoltarea psihica a respectivului (nu este vina lui, asa s-a nascut), iar pe model psihiatric neurologic este o anomalie plasata in lobul frontal al creierului (neuroni prost legati).
Evolutia a fost de asa natura deoarece de-a lungul milioanelor de ani, subconstienul omului a bagat de seama ca incestul duce la malformatii (de cele mai multe ori), iar in inconstient aceasta informatie este bine inchegata, astfel ca in psihicul uman, inconstientul nu permite oamenilor sa simta aceste atractii sexuale (tocmai pentru a evita acele malformatii).

Termenul "imoral" este unul relativ, imposibil de definit, in fond, "majoritatea decide ce e moral sau nu". Deci daca intrebi daca este "moral sau nu incestul", tot ce trebuie sa faci e sa intelegi ce considera majoritatea (este imoral).

In privinta bisericii, desi sunt ateu, o scurta cautare in biblie duce la urmatorul rezultat:
Levitic: „Blestemat să fie cel ce se va culca cu femeia tatălui său"

In consecinta, sa iti raspund pe cele 3 planuri pe care le doresti:
In religie, incestul este un pacat.
Psihosomatic, este o anomalie dezvoltata in inconstient, iar neurologic este o anomalie in randul sinapselor, inca din stadiu embrionar.
Moral nu este pentru ca asa considera majoritatea.

| Anonim257 a răspuns:

Eu i-am spus asta profesorului de religie si m-a dat afara din clasa