| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca am mai intrebat chestia asta, dar povestesc pentru cei ce n-au citit atunci.

Deci, acum vreo 5 ani am cunoscut o fata cand m-am mutat in Craiova ( eu aveam 13 ani si ea vreo 12 cred) si de cand am vazut-o m-am indragostit de ea (cat poate fi dragostea la 13 ani, dar totusi acelasi sentiment il am pentru ea si acum, la 17 ani). Atunci la 13 ani i-am spus ca imi place de ea, insa nu cred ca ma placea la vremea aceea si cred ca a considerat ca e prea mica atunci pentru o relatie.

M-am despartit zilele acestea de o fata pentru ca vreau sa fiu corect, nu o pot iubi cum o iubesc pe fata de care v-am povestit mai sus.

In fine, e chestia ca sunt de parere ca acum, cand ea are 16 ani si eu 17, cred ca ma place: cauta toate modurile sa fie cat mai aproape de mine, sa vorbim, sa fim aproape, sa stam unul in bratele celuilalt, ma ia de mana sa mergem sa jucam un anumit joc (stiu, e ciudat, dar uneori si la 17 ani mai jucam leapsa si jocuri de genul), cautam sa ne mangaiem unul altuia mainile. Totusi, pentru toate chestiile acesta invocam idei cum ar fi: "tine-ma in brate somn", etc.

E chestia ca simt ca intre noi e barajul ca niciunul nu vrea sa initieze o discutie despre asta. Eu nu pot sa ii spun pentru ca nu e genul de fata care sa umble cu baieti si nu cred ca a avut vreo relatie pana acum. Dar vreau cu toata fiinta mea sa fim impreuna, chiar o plac foarte foarte mult. O iubesc de 5 ani si nimeni nu i-a luat locul... si nici macar nu am fost impreuna cu ea.

E o vreme ploioasa si nu prea am mai vazut-o de cateva zile si efectiv nu pot sa dorm ca lumea, o visez incontinuu. De vorbit pe Facebook nu vorbim ( nu suntem impatimiti ai FB-ului). Mi-e foarte dor de ea si... chiar as da orice sa o vad acum.

Chiar vreau niste sfaturi de la voi, mai ales de la fete despre situatie, ce parere aveti, ce credeti despre asta. M-a refuzat o data la 13 ani, mi-e putin frica acum, desi, din gesuri, cred ca ma place. Astept niste sfaturi si o parere.

Va pup!

Răspuns Câştigător
| Pinocchio a răspuns:

E frumos ce ai scris, cred ca in zilele asta e mai rar asa ceva.
Se pare ca la tine chiar s-a aprins flacara dragostei, si poate si la ea.
Nu lua in considerare acel refuz la 13 ani, cand acum la 16 ani te incurajeaza in mod evident.
Te place.
Si aveti mult timp inca pentru a incepe sa va dati declaratii.
De fapt ati facut asta nonverbal.
Timpul si rabdarea va rezolva, si chiar pentru ca nu s-au intamplat lucrurile in graba, poate fi promitator pentru ceva de durata.
Succes!

3 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Când mai ieșiți spune-i că ai chef de o plimbare și ia-o cu tine. Cu ocazia asta aveți mai mult timp pentru voi, singuri. Vorbește cu ea și încearcă să te apropii de ea. Ai putea încerca și cu ceva gen "mai știi acum 5 ani când ți-am zis că te plac?", urmat de un surâs. Fii atent la reacția ei, iar dacă tu crezi că simte la fel, poți să continui să-i spui că ți-ai dat seama că încă o placi la fel de mult.
Nu contează cum faci, tu trebuie doar să te apropii de ea. Cu toate că nu sunt cu faptul că ar trebui să-i spui că o placi, cred că în cazul tău, ar fi ok, dar numai dacă găsești momentul potrivit. Baftă.

| matryko a răspuns:

Multumesc tuturor pentru incurajari. Am nevoie de cat mai multe.

Mai astept sfaturi de-ale voastre.
Va pup!

| biadia24 a răspuns:

Pai eu sunt de parere ca baietii trebuie sa faca primul pas si sunt sigura ca daca a facut aceste gesturi asteapta sa o intrebi asta si sa ii propui o intalnire, eu cred ca tii la ea foarte mult daca nu ai incetat sa o iubesti 5 ani.,... Cand va mai intalniti incearca sa introduci in discutia voastra " si am sa te intreb ceva... Ai vrea sa vii cu mine la o plimbare, un fel de intalnire" si poate ca o sa o vezi surprinsa... Dar las-o sa se gandeasca nu o stresa... Asa sigur o sa fiti impreuna va urez bafta in relatie.winking