| matryko a întrebat:

Am nevoie de un sfat, dar pentru asta trebuie sa va spun povestea mea. Nu vreau mistouri aici, sunt serios. Deci, acum vreo 5 ani am cunoscut o fata cand m-am mutat in Craiova ( eu aveam 13 ani si ea vreo 12 cred) si de cand am vazut-o m-am indragostit de ea (cat poate fi dragostea la 13 ani, dar totusi acelasi sentiment il am pentru ea si acum, la 17 ani). Atunci la 13 ani i-am spus ca imi place de ea, insa nu cred ca ma placea la vremea aceea si cred ca a considerat ca e prea mica atunci pentru o relatie. Eu in timpul asta am mai avut relatii si chiar si acum sunt intr-o relatie, dar dragostea nu decide si eu am ramas practic setat de acea fata si nu e doar un moft. In timp toate relatiile mele s-au incheiat deoarece sunt cinstit si recunosc in fata fetei ca nu o iubesc cu toata fiinta si cred ca aceasta relatie se va incheia la fel.
In fine, e chestia ca sunt de parere ca acum, cand ea are 16 ani si eu 17, cred ca ma place: cauta toate modurile sa fie cat mai aproape de mine, sa vorbim, sa fim aproape, sa stam unul in bratele celuilalt, cautam sa ne mangaiem unul altuia mainile. Totusi, pentru toate chestiile acesta invocam idei cum ar fi: "stau la tine in brate ca sa nu ma murdaresc", "tine-ma in brate ca mi-e frig/somn", etc.
E chestia ca simt ca intre noi e barajul ca niciunul nu vrea sa initieze o discutie despre asta. Eu nu pot sa ii spun pentru ca nu e genul de fata care sa umble cu baieti si nu cred ca a avut vreo relatie pana acum. Dar vreau cu toata fiinta mea sa fim impreuna, chiar o plac foarte foarte mult. O iubesc de 5 ani si nimeni nu i-a luat locul... si nici macar nu am fost impreuna cu ea.

O ador pentru felul ei de a fi. Este o persoana incredibila si ma face mereu sa zambesc.

Astept un sfat din partea voastra. Totusi, nu vreau sa ii spun in fata "te plac" pentru ca am mai facut-o odata si nu vreau sa o pierd ca pietena.

Răspuns Câştigător
| NH4OH a răspuns:

Salut.
Unei fete îi place foarte mult sinceritatea așa că profită de asta.
Sigur te place, știu asta pentru că sunt fată, iar o fată nu s-ar apropia niciodată de un băiat atât de tare dacă nu l-ar place. Ea vrea să o strângi la piept înseamnă că vrea să-ți ajungă la inimă așa că tu ar trebui să fii sincer.
Atunci când se ivește ocazia de a sta îmbrățișați și se așterne o liniște subită, să îi strigi numele, iar ea o să răspundă cu *Da. Ce? etc * iar tu să-i spui tot ce simți și tot ce ți s-a întâmplat și cu vechile relații pentru că ea atunci se va gândi că nu ai iubit-o atâta timp dacă ai fost și cu altele.
* Știi. poate nu crezi asta, dar eu de 5 ani, de când ne-am cunoscut m-am îndrăgostit de tine, dragoste drăguță de copil, dar acum s-a schimbat și sunt mai matur, mi-am dat seama că în timpul relațiilor în care am fost mă gândeam la tine, poate de aceea m-am și despărțit de ele. Știam că tu însemni mai mult ca ele și nu am vrut să le mint, le-am lăsat libere către alt băiat care chiar le iubesc. Eu, mhm. te plac mai mult ca pe o prietenă și asta doare, neștiind nimic despre ce simți tu despre mine. *
Ar fii foarte cute, ar simți fluturi în stomac, categoric dacă i-ai spune asta.
Baftă și ascultă-mă.

| matryko explică (pentru NH4OH):

Nu stie de alte relații. I-as fi spus mereu ca o plac, dar neavând nicio relatie pana acum nu stiu cum ar reacționa. Adica, mna, mi-e si putin frica. Ce sfat imi dai?

| d3javw a răspuns (pentru NH4OH):

Hmm pare perfect doar un copy paste pe facebook si sa astepte verdictu nu?laughing

| NH4OH a răspuns (pentru matryko):

Să-i spui ce simți pentru ea, un sentiment mai puternic decât cea de prietenie. Dacă nu a avut niciun iubit până acum și se apropie așa tare de tine. e un semn de întrebare. Ai drum liber și fii doar sincer, spune cu inima și nu îți face un discurs ca toți pămpălăii. Eu doar ți-am dat un exemplu îndrumător. cu ce ar trebui să-i spui.

| NH4OH a răspuns (pentru d3javw):

La asta m-am gândit și eu laughing. Eu îl îndrum spre calea -face to face-. Este mult mai sinceră, decât pe facebook, acolo se poate interpreta greșit și va ieși un ghiveci.

13 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Continuati relatia, asa cum ati inceput-o cu sarutari, imbratisari si mangaieri.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

In primul rand, nu e corect fata de fata cu care esti acum ( si nici fata de fostele) sa te folosesti de ele in felul asta. Intr-un final culegi ce semeniwinking
In alta ordine de idei, trebuie sa te incumeti, sa ii spui direct sau indirect ca o placi si ti-ai dori sa-i fii iubit. Daca varianta indirecta (apropouri si intrebari) nu tine inseamna ca nu se prinde sau nu vrea sa se prinda, asa ca va trebui sa ii spui direct. De asemenea, explica-i ca nu iti doresti sa o pierzi ca prietena si chiar de te va refuza, explica-i ca tu vrei sa te bucuri de prezenta ei in continuare. Zici ca n-a avut relatii pana acum, dar toate au un inceput happy poate vei fi tu primul. Daca ii e teama sau e indecisa, fii alaturi de ea, fii intelegator, inspira-i incredere.

| Carla01 a răspuns:

Ehee,oltean de al meu laughing).Păi dacă nu vorbiţi faţă în faţă altă modalitate nu e,decât dacă vorbiţi pe facebook ceva laughing.E clar că te place din gesturi şi vorbe,dar doar n-ai vrea să-ţi zică ea că te place, nu? laughing.Fă tu ceva, tu eşti băiat, suprinde-o, vorbeşte cu ea şi într-un moment dat îi spui că-ţi place de ea şi cine ştie poate că veţi avea o relaţie frumoasă. Succes şi curaj, te pup!

| matryko explică (pentru Carla01):

Un sfat? Adica cam cum ar trebui sa procedez? Cu ea am o frica aparte sa nu o dau in bara, na nu gafez, sa nu considere nepotrivit ce fac. Chiar o iubesc...

| Carla01 a răspuns (pentru matryko):

Ştiu că o iubeşti, da' vere dacă nu îi zici în faţa altă modalitate eu nu văd.Si de ce să o răneşti îi spui că o iubeşti nu că vrei să o omori laughing). Poate ea asta apreciază la tine, sinceritatea şi faptul că eşti hotărât, luptă pentru ea, se vede că o placi mult.

| Pateuuuuu a răspuns:

Nu trebuie sa ii spui. Apropiere din ce in ce mai mult de ea, renunța la relația pe care o ai acum ( si asa e degeaba), si încearcă sa ii acorzi super multă atenție: Ia-o de mâna, da-i mesaje, Jucați adevăr si provocare (provocare: pupic pe obraz apoi pe gura) etc. Sunt multe metode. Bafta

| At0M a răspuns:

In primul rand, daca o placi trebuie sa fii onest cu ea, o relatie cu minciuni e o relatie nereusita.In al doilea rand ar trebui sa te dai bine pe langa ea, sa nu pari ridicol si chestii de genul asta.Eu cred ca o sa aveti o relatie.Bafta!happy

| AndorIulianAdrian33 a răspuns:

Fa-ti curaj amice, trebuie sa ai puțin de tupeu in tine! Daca tot zici ca si ea poate simte ceva pentru tine, vrei sa facă ea primul pas? Daca da atunci stai in banca ta si așteaptă momentul ala. Daca nu intreab-o.De te place o sa zică ca vrea sa fie cu tine. Daca nu si,, o pierzi din niu ca si prietena '' treci peste sunt sute si mii de fete frumoase, poate mai frumoase in Romania! succes.

| matryko explică (pentru AndorIulianAdrian33):

Nu e vorba de frumusete. Nu e nici pe departe cea mai frumoasa, doar ca o iubesc pentru ca nu stiu... ma face pur si simplu sa o vreau.