| AnaTurea a întrebat:

Salut sunt ana si am 12 ani.Recent m-am masturbat cu degetul de mai multe ori. Vreau sa stiu daca as putea pati ceva.Dau funda

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Da, ai putea să înceapă să-ți placă așa mult că o să vrei s-o faci într-una.
Totul e să reușești să îți impui o limită. Și să păstrezi o igienă perfectă când o faci - spălat pe mâini și în zona intimă înainte și după!

12 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Nu plange Ana, nu se intampla nimic cand zorile se varsa

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, pe lîngă faptul ca masturbarea creează dependentă, te ai putea dezvirgina, daca apesi prea tare acea zonă, dar totusi esti prea mică la 12 ani sa faci asta, la 20, 25 de ani ce o sa faci?

| doctorandus a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Gogoritele despre masturbare sunt respinse pe http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/masturbation.html

Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

In limba romana:

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

In SUA masturbarea nu mai este un diagnostic valabil incepand cu DSM II (1968), sursa: David J. Ley (10 iulie 2014). The Myth of Sex Addiction. Rowman & Littlefield. p. 12. ISBN 978-1-4422-1305-0.

Asociatia Medicala Americana a declarat in mod consensual masturbarea ca normala in 1972, sursa: Planned Parenthood Federation of America (martie 2003). „Masturbation: From myth to sexual health". Contemporary Sexuality (Mount Vernon, IA: American Association of Sex Educators, Counselors, and Therapists) 37 (3): v. ISSN 1094-5725. OCLC 37229308. „Finally, the American medical community pronounced masturbation as normal in 1972 American Medical Association publication, Human Sexuality (Rowan, 2000)."

| Seba2013 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Bravo Cristi, eu si consensul medical, suntem de acord cu tine.
The International Classification of Diseases (ICD-10) of the World Health Organization, however, does include an entry for "Excessive Masturbation"[30] and another for "Excessive Sexual Drive."[31]

In 2011, the American Society of Addiction Medicine (ASAM), the largest medical consensus of physicians dedicated to treating and preventing addiction,[32] redefined addiction as a chronic brain disorder[33] which for the first time broadened the definition of addiction from substances to include addictive behaviors and reward-seeking, such as gambling and sex.[34]

| RAY a răspuns:

Nu se intampla, dar faza e ca o sa te plictisisesti si o sa vrei sa faci sex, ma intelegi? asta e problema ca ramai gravida cu vreun bolovan si faci un copil si ala sufera

| doctorandus a răspuns:

S-o spunem pe-a dreapta: Zeitgeistul este defavorabil conceptului de adictie. Cercetarea medicala si psihologica nu il priveste cu ochi buni. Deci nu prea are cum reiesi ca ar fi astea adictii in momentul in care modelul compulsiei inlatura modelul adictiei, iar modelul compulsiei este cel preferat.

Asa ca ce zice ASAM e irelevant: conceptul de adictie a fost trecut pe linie moarta.

| doctorandus a răspuns:

Si, intrebarea intrebarilor, ce zice ASAM despre porno sau masturbare?

Daca ne luam dupa https://www.google.com/......ps?/search rezulta ca ASAM nu zice mare lucru despre pornografie.

Acelasi lucru pentru https://www.google.com/......ps?/search

| R0R0 a răspuns:

Nu cred.

| Seba2013 a răspuns:

O sa vezi cand o sa te obisnuinesti(obsesie).
Nu o sa te masturbezi la stimuli reali ci la mintea ta alterata.
Acesta activitate poate sa devina patologica, se chema anxietate cronica sau stres cronic.
Stiintificii spun ca normalul, se poate transforma in patologic.

| Ak69 a răspuns:

A innebunit lumea, ( să răspundă cineva mai învârstă ) deci n-ar trebui să fiu surprins dacă fetele de 15-16 ani se masturbează, nu știu poate n-am fost eu suficient de informat, dar nu mă gândeam că și fetele incep cu chestiile astea de la 12-13-14 ani. Deci să înțeleg că majoritatea fetelor o fac sau cum?!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ak69):

In urma cu 2 sau 3 zile la Arad s-a prezentat o fetita de nici 14 ani la Urgente cu simptome de dureri abdominale puternice. In timpul consultatiei spre mirarea medicilor fata a nascut un copil perfect normal. Iar tu te miri ca incep sa se masturbeze de la varste foarte tinere, uneori chiar din copilarie asa cum ne adreseaza o intrebare urmatorul user : http://www.tpu.ro/......m-parinti/

| Ak69 a răspuns:

Probabil aveam eu o idee preconcepută cum că fetele n-ar avea așa nevoie ca și băieții să-și elimine hormonii, chiar credeam că sunt mai inclinate spre sentimente și cacaturi d'astea nu credeam că la 12 ani vor placeri fizice, ce să mai zic de colegele/prietenele mele