| TudorAndrei22032003 a întrebat:

Am 17 ani si ma masturbez de 2 ani cam aproape in fiecare zi. Ieri m-am spovedit si preotul mi-a spus ca masturbarea distruge sistemul nervos si creierul. M-am speriat foarte tare si aproape ca mi-a venit sa plang... Am citit pe anumite forumumuri cum ca sunt si multe abureli la mijloc. Ideea e ca sunt foarte stresat si am inceput sa ma sperii si la cele mai mici/nesemnificative pierderi de memorie (Sau cel putin eu cred ca sunt nesemnificative). Voi ce parere aveti? Oare acel preot are dreptate? Acum ca am facut-o timp de 2 ani, sanatatea creierului meu este compromisa? Poate ca o sa va amuze intrebarea, dar eu chiar sunt foarte crispat.

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca faci asta la 17 ani, mi-e teama ca o vei face si pe la 20 de ani. Ar fi bine sa iti faci o prietena, viitoare iubita.

| ania a răspuns:

Ai fi mai fericit dacă ai renunța la masturbare.

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

E mai clar si mai cinstit sa spuneti: "Nu ne place ce spun stiintele medicale. Nu ne place ce spune psihologia. Vrem sa dam cu flit medicilor si psihologilor." Macar atunci e clar care e pozitia voastra.

| Sofer a răspuns:

Stai frate chil, ca nu e asa. E benefica. De 3 4 ori pe săptămână să faci.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Ce zici daca schimbi modul in care vezi lucrurile:

Totul e la timpul trecut, nu mai ai ce sa ii faci, indiferent daca are dreptate preotul sau medicul sau cine vrei tu.

Ce parere ai daca ai incerca sa gasesti o fata si sa faceti treaba asta impreuna?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ce pregatire are preotul? Facultate de medicina?
Are dreptate Eminescu:
Religia - o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug.
Daca ar fi dupa cum spune preotul, am avea o lume de nebuni, schizofrenici, handicapati mintal.
Conform cercetarilor, 94% dintre baieti si 76% dintre fete se masturbeaza.
In liceele americane, sexologii au difuzat pliante de educare sexuala. Potrivit The Telegraph, pliantele recomanda elevilor sa faca sex sau sa se masturbeze de doua ori pe saptamana si are tiparit sloganul: "Un orgasm pe zi tine doctorul departe".
Uite, de asta nu m-am spovedit niciodata. Dar nu numai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu un medic, nu cu un preot.
Evident ca preotu' ti-a spus ca masturbarea e un pacat si ca distruge aia si ailalta, ca iti creste par in palma si orbesti... laughing de asemenea, putea sa iti zica sa ramai virgin pana la casatorie, sa nu faci sex luni, joi, marti, vineri, miercuri si in weekend ca ajungi in iad...

Medicii chiar recomanda sa te masturbezi si sa faci sex zilnic. E sanatos pentru organism. Masturbeaza-te in continuare linistit, e perfect normal sa faci asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://mdlpl.ro/......ntru-tine/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masturbarea nu distruge nimic. Doar crează dependență.

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Stii acel dicton: Crede si nu cerceta!
Pe baza acestui dicton, biserica si-a cladit secolul de-a randul o parte din dogma. Biserica, e impotiva masturbarii, pentru ca e pacat sa iti arunci samanta. Onan se masturba pe pamant. De aici si termenul de onanie pentru mastubare. Asa zice Biblia.
Biserica a venit cu argumente impotriva masturbarii spunanad ca te faci sa inebunesti, sa orbesti. Un mini-adevar exista: creeaza dependenta, daca o faci foarte des, de prea multe ori pe zi. Atat. Prea multa mastubare iti poate strica viata de cuplu, in sensul ca nu vei mai putea sa te concentrezi sa ai o erectie functionala pentru penetrare cand vei dori sa faci sex cu partenera ta.
Deci, masturbare cu masura!
Pe de alta parte, doctorii au stabilit ca masturbarea ajuta la eliberarea tensiunii sexuale ce se aduna in noi, si chiar recomanda.
Intreaba un psiholog cu competente pe viata de cuplu/ sexologie. Cam acelasi lucru ti-l va zice si el.

| TudorAndrei22032003 explică (pentru Octavian81):

Multumesc foarte mult tuturor pentru raspunsuri!

| doctorandus a răspuns (pentru Octavian81):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Octavian81 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu nu am spus ca nu e recomandat, sa nu se masturbeze. Eu am spus doar sa o faca cu masura, atata tot.

| Cineva797406016386 a răspuns:

Masturbarea este foarte benefică pentru corp și sporește IQ-ul omului foarte mult cu 20 IQ pe masturbare

| VI3 a răspuns:

Salut!
Masturbarea nu este dăunătoare, din contră este beneficăwinking.
De ce nu ai întrebat mai bine un medic? Sau un psiholog, dacă crezi că ți-a provocat probleme mintale? O să îți spună și ei, că este un comportament normal.
Probabil creierul tău consideră informațiile inutile și preferă să le uite, dar mai poate fi și stresul.
Dormi bine noaptea? Ești stresat? Eu spre exemplu sunt foarte stresat și am probleme cu somnul, mai am probleme de concentrare, dar nici cu memoria nu stau bine.
Stresul este dăunător și îți poate distruge creierul, iar preotul acela mai rău ți-a făcut laughing.
Baftă!

| TudorAndrei22032003 explică (pentru VI3):

Salut! Cred ca singura problema care mi-a provocat stres este cea prezentata mai sus. Multumesc mult pentru raspunsuri, chiar ma simt mult mai bine. Pacat ca nu pot sa declar mai multe raspunsuri castigatoare happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru TudorAndrei22032003):

Ia aminte la ceea ce ti-au transmis cei 2 utilizatori : @VI3 si @MeritiCeeaCeOferi fiindca au explicat ceea ce era bine sa fi stiut si tu deja. Cine te pune sa-i povestesti unui preot tampit si retardat ceea ce faci tu in intimitatea ta? Ar fi cazul sa te ''spovedesti'' din nou insa in fata unui psiholog sau psihoterapeut. Sanatate!

| VI3 a răspuns (pentru TudorAndrei22032003):

Doar copii răspund pentru funde.
Baftă! happy

| TudorAndrei22032003 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc, intr-adevar sunt multe aberatii si e greu sa mai ai incredere in cineva happy

| EmirKadir97 a răspuns:

Iti dai seama câți neuroni ai pierdut?laughing) stai liniștit, cat timp nu faci abuziv nu se intampla nimic.

| Dyagymmieredulce90 a răspuns:

Doamne fereste, nuuu! rolling on the floor) Masturbarea este recomandata, ba chiar indicata, atat pentru barbati, cat si pentru femei. Sanatatea ta fizica depinde de masturbare. Daca te abtii, nu este ok. Si daca te masturbezi o viata, tot te primeste Dumnezeu in rai, stai linistit. Importnant e sa nu faci altele mai grave