| Mihail0915 a întrebat:

Am 18 si iubita mea spunea ca e virgina dar acum 1 zi ne tot "jucam" amândoi cu "jucăria" celuilalt.I-am băgat degetul si logic a duruto. dupa mai multe repetării cu degetul am ajuns sa facem si sex, eu stiind ca e virgina si ea la fel.stiam ca e prima data la ea si va trebui sa o dezvirginez dar când i-am băgat-o, a durut-o dar nu exagerat(ca in cazul dezvirginari) si am făcut sex vreo 2 minute pana a zis ca o doare mult prea tare.cand am scos-o nu aveam sânge pe ea si nici ea nu avea sânge sau ceva.intrebarea mea este, mai e virgina? Sau care e explicatia?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu care te astepti tu sa fie durerea in aczul unei virgine, dar la marea majoritate este o durere mica, mai mult o jena, care nu imipiedica continuarea actului sexual. Din cate spui, a durut-o neobisnuit de tare. Cat despre sangerare, ea lipseste cam la 20% (banuiesc ca te-ai informat si stii si tu asta). Prin urmare, nu mai este virgina. Nu uitati de prima consultatie ginecologia, obligatorie in prima luna de la inceperea vietii sexuale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde stii tu care e durerea in timpul dezvirginarii unei femei de faci comparatii din astea?

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a-ti risipi daca nu in totalitate macar si partial dilema in care te afli cu privire la sangerarea din momentul dezvirginarii te invit sa citesti urmatorul articol pentru a te informa in mod corect asupra acestui aspect deseori foarte intens dezbatut si controversat si ca atare iti prezint si un scurt pasaj din respectivul articol : ""Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale, doar 42 dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării. La circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu după primul contact sexual, în schimb în cazul procentului de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample ale corpului, spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport, la mersul cu bicicleta, sau în urcarea unui munte."" http://m.descopera.ro/cultura/13625327-de-ce-nu-ne-mai-plac-virginele. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Virgină nu mai e nici ea, nici tu dacă ați făcut sex.
Cu sângerarea și durerea - diferă de la persoană la persoană și poate fi de la deloc la foarte intens.

| Emilian65 a răspuns:

Dupa actul sexual pe care l-ati avut nu mai este virgina, dar himenul ar putea fi intact. De ce? Pentru ca himenul ar putea fi elastic si sa nu se fi rupt la primile contacte sexuale. El se poate rupe la urmatoarele acte sexuale sau chiar la prima nastere.

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Întrebarea ta este dacă mai este virgina sau dacă a fost?
La cum vorbești la trecut, prezent, trecut, prezent... ma face sa cred ca dilema ta este in alta zona mai greu de recunoscut. Hai sa ne prefacem ca ai întrebat ce ai vrut sa întrebi si răspund simplu. Virginitatea se pierde in momentul primului contact sexual. A fi virgina nu înseamnă un himen. Himenul se poate coase, virginitatea nu o mai primești înapoi.
2. Nu contează dacă a fost sau nu virgina, in sensul ca nu contează dacă a mai avut sau nu un contact sexual (viata ei privata este doar la latitudinea ei daca doreste sa o imparta), inainte de tine, contează ce aveți intre voi in acest moment. Iar daca virginitatea e tot ce conteaza pentru tine, atunci lasă întrebările.