| Diana5505 a întrebat:

Am şi eu o mică problemă. Astăzi, eu şi iubitul meu "ne-am jucat" puțin iar el mi-a băgat degetul sau degetele în vagin. Nu este prima dată când facem asta, dar astăzi m-a durut şi el avea degetul plin de sânge când l-a scos. În momentul respectiv eu eram virgină. Ma mai doare puțin şi acum si încă mai curge puțin sânge. Menstruatia ar trebui sa-mi vina pe 5. Credeți că mai sunt virgină sau doar mi-a venit mai devreme? Eu una nu stiu ce sa mai cred...am nevoie de niste păreri sau sfaturi va rog

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca mai fusesesi masturbata de catre partener, nu erai virgina, fiindca masturbarea de catre partener se considera act sexual fara penetrare. Acum, probabil ti-a rupt si himenul, ceea ce oricum nu conta. La deflorare poti sangera chiar si 2-3 zile, nu te ingrijora

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece iubitul tau te-a mai masturbat si alta data facandu-ti "degetica" si fiindca niciodata nu a curs sange, se poate presupune ca are o oarecare experienta, deci posibilitatea sa-ti fi ranit vaginul sau sa-ti rupa himenul se poate elimina. Probabil ca s-a pornit mai devreme menstruatia ceea ce se produce frecvent in cazul unor cicluri menstruale neregulate. Virginitatea o vei pierde doar in momentul in care in vaginul tau va fi introdus penisul lui. Pana atunci vei ramane virgina chiar daca te masturbeaza el sau te joci tu cu "pasarica" ta. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Prin introducerea degetelor in vaginul tau nu s-a produs dezvirginarea. Dezvirginarea se produce in urma introducerii penisului prietenului tau in vagin. Acea scurgere de sange este, probabil, din cauza ca s-a produs o dereglare a ciclului menstrual.

| seth2016 a răspuns:

Virginitatea este un concept cultural, nu medical. Integritatea himenului sau inrosirea cearceafului nu mai au legatura cu virginitatea.

In ziua de azi se considera ca daca ai avut relatii sexuale nu mai esti virgina. Dar poti interpreta asta cum vrei. Unii zic ca nu mai esti virgina dupa petting, altii abia dupa ce a avut loc o penetrare.

| Codecs a răspuns:

Eu sunt de acord cu raspunsurile primite, dar daca himenul ti se rupe in urma acestor jocuri intime, binenteles ca esti virgina pana cand un penis o sa iti penetreze vaginul, dar daca vreodata sa zicem asa o sa iti ceara parinti tai, sau eu zic asa de curiozitate un control la ginecolog, acesta o sa rezulte ca tu nu mai esti virgina, si cam greu de deomnstrat si de grezut ca lucrul acesta sa petrecut fara vreun penis