| TeoTudor a întrebat:

Am avut un contact sexual neprotejat cu iubita mea ( repet, doar contact / am atins de cateva ori vaginul ei cu penisul meu ), dupa ce in ziua respectiva ma masturbasem o data dimineata, si o data seara in speranta ca, nu voi mai avea sperma sau lichid preejaculator in mine. Nu am ejaculat desigur, doar cateva atingeri au fost dupa care a 2-a zi adica aseara, i-a curs 2 picaturi de sange crezand ca este ciclul, care de fapt nu a fost. Astazi, i-am luat pilula de a 2-a zi ca sa elimin orice risc si inainte sa se faca 72 de ore. Eu unul pot spune ca nu am ejaculat pe langa vaginul ei pentru ca, am simtit cand vine momentul si m-am retras ( asta daca mai aveam ce, sa ejaculez dupa 2 masturbari zic si eu. ) Dar am o indoiala ca acel lichid prespermatic tot a fost si de asta am fost de comun acord sa ia pastila, fiind 60 de ore de la acel act / contact. Am facut bine, si credeti ca mai exista vreoun risc de sarcina? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic nu a existat nici inainte de a folosi pastila de a 2-a zi. Pentru informarea voastra, folosita in a 3-a zi eficienta pastilei mai reprezinta o valoare de circa 55%.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca nu ai inteles si din acest motiv repeti intrebarea. Fara penetrare, fara ejaculare si mai ales probabil in apropiere de momentul perioadei menstruale (acele picaturi de sange) deci mai mult ca sigur in afara perioadei fertile folosirea pastilei de a 2-a zi reprezinta o greseala incalificabila si o repet, IRESPONSABILITATE din partea voastra. Daca nu esti stapan pe tine, deci nu esti capabil sa iti controlezi ejaculare, folosesti prezervativul pentru a nu iti bate efectiv joc de sanatatea partenerei. Era bine sa fi inghitit si tu insa minim 2 pastile, poate asa iti venea mintea la cap.

| TeoTudor explică (pentru corbulalbrosu):

Si pana la urma, mai exista risc de sarcina?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru TeoTudor):

Teoretic nu a existat nici inainte de a folosi pastila de a 2-a zi. Pentru informarea voastra, folosita in a 3-a zi eficienta pastilei mai reprezinta o valoare de circa 55%.

| nonameuser a răspuns:

Vezi sa nu fie o infecție.