| VanHelsing18 a întrebat:

Am facut sex cu prietena mea neprotejat si ma rog relatia scartaie si as vrea sa ma despart de ea si nu vreau sa am vreo surpriza si am decis urmatorul lucru.Am decis ca de ultima data cand am facut neprotejat sa nu se mai repete neprotejat si asa a fost(au trecut doar cateva zile dar ne-am tinut de promisiune). Cand am facut sex era cam in a 13-a zi dupa menstruatie dupa cate am calculat eu si deci probabil inca era in perioada cu fertilitate scazuta si mai mult nu am ejaculat la acea partida si din acel lichid preseminal stiu ca sunt sanse mici.Ea are sau a avut un ciclu neregulat nici nu stiu cum sa va zic pentru ca inainte sa facem sex (ea fiind virgina) avea un ciclu neregulat si mai mereu ii intarzia pana la 4-5 zile iar dupa ce am facut sex a inceput sa se reguleze.Acum 3 luni i-a venit pe 13, acum 2 luni pe 14 iar luna trecuta la fel pe 14.Am cumparat 2 teste de sarcina SureCheck, nu stiu cat de bune sunt pentru ca e prima oara cand cumpar si i-am cerut farmacistei ceva bun.Asteptam sa se faca 3 saptamani de la ultimul contact neprotejat si atunci va face primul test si pe cel de-al 2-lea la 2-3 zile dupa.In concluzie daca ii va veni menstruatia tot in jur de 14 si dupa aceea cand se implinesc 3 saptamani si va face testele si ambele vor arata ca nu este insarcinata nu cred ca ar mai trebui sa am dubii nu? Merci anticipat!

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

A 13-a zi de la inceperea menstruatiei este exact perioada cu fertilitate maxima, practic 100% (daca sunteti amandoi sanatosi si fertili).
daca menstra va fi normala si regulata, doua teste facute din prima urina de dimineata in zile diferite dupa minim 21 de zile de la contactul sexula SI consultatie ginecologica negativa, poti fi sigur ca nu e insarcinata. fara consultatie ginecologica, evident nu poti fi sigur.

| VanHelsing18 explică (pentru Brigaela):

Da, poate nu m-am exprimat eu corect dar cand am zis "a 13-a zi dupa menstruatie" ma refeream dupa ce i s-a terminat nu de cand a inceput.Si daca e asa tot se aplica ce ai zis tu? Merci anticipat!

| Brigaela a răspuns (pentru VanHelsing18):

Daca e a 13-a zi dupa ce s-a terminat menstruatia, nu pot sa stiu, fiindca nu imi spui cat a durat menstruatia. Calculele se fac intotdeauna din prima zi de menstruatie, nu are rost sa-mi dai alte date, nu conteaza la nimic.
Daca menstruatia a durat 2-3 zile, era tot in perioada de fertilitate 100%. daca mesntruatia a durat 7 zile, era intr-o perioada de fertilitate medie 9in jur de 50%).

| fabiola a răspuns:

Nu prea inteleg:daca relatia scartaie voi va protejati, daca totul e ok, faceti neprotejat!? Daca ambele teste arata ca nu e insarcinata, nu mai sunt dubii!

| grab a răspuns:

"relatia scartaie si as vrea sa ma despart de ea"
Atunci fa-i cadou de despartire un borcan de vaselina! Grafitata! rezista la frecari intense! happy

"i-am cerut farmacistei ceva bun"
Ti-a arata unde este raftul de dulceturi si siropuri naturale?

Bai prietene, nu te mai da de ceasul mortii atata! Tu ti-ai facut datoria de barbat, i-ai dat-o si nu ai ejaculat in ea, fair enough mi se pare!

Mai departe ea de ce nu isi face datoria de femeie sa mearga la ginecolog? Sau datoria de fiica si sa discute cu mama ei?

Vezi sa nu iti pierzi prea mult timp cu nimicuri d-astea femeiesti in loc sa te distrezi cu tovarasii tai!

Succes!

| rapidistzu a răspuns:

Gata ti-ai facut poftele cu ea si vrei sa scapi de ea? daca e insarcinata ai belit-o!winkingbatting eyelashes :'>

| VanHelsing18 explică (pentru rapidistzu):

Tu esti unul din acei useri cu un coeficient de inteligenta sub medie si nu stau sa intru in polemica cu tine.Dar sa sa stii si tu nu o "belesc" deloc cum zici tu pentru ca daca va fi vorba de sarcina o sa recurgem la avort, sunt chestii pe care le-am stabilit de mult.Asa ca nu te mai da destept cand tu esti sub 0.Incearca sa ajuti lumea nu sa te dai destept cand tu esti un 0.Bafta!

| rapidistzu a răspuns (pentru VanHelsing18):

Frate,nu te supara, dar dupa cum ai formulat intrebarea asta ai dat de inteles, si iti multumesc de parerewinking

| VanHelsing18 explică (pentru rapidistzu):

Nu e nici o problema, doar ca na, nu sunt unul din aia care sa imi bat joc de fata cu atat mai mult ca a fost virgina, dar pur si simplu nu merge.Si nu te supara cred ca ai face la fel in locul meu, adica eu nu ma simt ok asa cum sunt acum si vreau sa iau masuri atata tot.Nu stau sa cad in depresii de virgina si altele(intelegi ce vreau sa spun).

| rapidistzu a răspuns (pentru VanHelsing18):

Ok

| Diiaanna a răspuns:

Daca ii vine menstruatia inseamna ca nu e insarcianta. Un test de sarcina se poate face dupa 2 saptamani de la contactul neprotejat, asa ca daca au trecut 2 saptamani ar putea face un test.

| ammy12 a răspuns:

Dar tu iti poti da seama singur, nu este insarcinata sau cel putin nu cred din ceea ce am citit. Daca va face testul de sarcina si va iesi negativ atunci ar trebui sa nu te mai ingrijorezi deloc.