| Bella999 a întrebat:

Am o întârziere de ciclu menstrual de 2 saptamani si 5 zile. Tin sa specific ca am o viata sexuală activa iar nu ne protejăm de fiecare dată, însă de fiecare dată a "scos-o " la timp. Am luat 2 teste de sarcina si le-am făcut 2 zile la rand si ambele au iesit negative. Nu stiu ce pot sa mai fac, eu am mai avut dereglari hormonale ce mi-au cauzat întârzierea ciclului chiar si cu 2 luni, însă la vremea aceea nu am avut viata sexuală deloc. Am citit ca si stresul si luarea in greutate pot influenta ciclul si eu am avut parte de ambele in ultima vreme.( Pentru persoanele care ar judeca totusi, am peste 18 ani, mai specific 19, iar prietenul meu 21. ) Va rog sa tratati cu seriozitate, dau FUNDA!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza celor relatate in prezenta intrebare si a specificarii ca cele 2 teste de sarcina au fost efectuate in acest moment, se poate afirma fara teama de a gresi ca in cazul tau este vorba de o dereglare intensa dar mai ales cvasipermanenta a activitatii hormonale. Fiindca glandele endocrine existente in organismul tau nu functioneaza corect, nu se produc cei 2 hormoni feminini esentiali estrogen si progesteron la timp, in cantitati si raportul optim dintre ele, fapt ce impiedica maturizarea si eliberarea ovulului din ovar la termen. Din aceste motive, cu cat este mai intensa dereglarea hormonala cu atat va fi mai intarziata si producerea ovulului ceea ce va provoca aparitia amenoreei sau transformarea ovulului imatur intr-un chist ovarian si instalarea sindromului SOPC, al ovarelor afectate de chisturi. Dereglarile hormonale NU au absolut nicio legatura cu virginitatea si lipsa activitatii sexuale si de asemenea tot la fel nici dupa inceperea vietii sexuale, dereglarile hormonale continua sa se manifeste la fel si provoaca in continuare dereglari ale ciclului menstrual. Varsta, activitatea sexuala, stresul sau cresterea in greutate NU influenteaza si nici nu repara/inlatura functionarea defectuoasa a glandelor endocrine, astfel ca activitatea hormonala ramane in continuare la fel de proasta/dereglata in cazul in care nu se intervine medical printrun tratament hormonal adecvat. In cazul tau atat consultatia endocrinologica cat si cea ginecologica sunt necesare si/sau obligatorii. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cand ai facut testele!
Daca le-ai facut la 7-10 zile de la intarziere, atunci sunt corect facute. Dar daca le-ai facut mai deverme de 10 zile, repeta-le acum, pentru ca au fost facute prea devreme si sunt eronate.

| Bella999 explică (pentru Violleta2022):

Le-am facut ieri si alaltăieri. Dupa 17 respectiv 18 zile.

| mihai69 a răspuns:

Un test de sarcină elocvent se face la 21 de zile de la ultimul contact sexual. Dacă le-ai făcut mai repede, repetă când se fac zilele necesare.
Altfel, doar un medic te mai poate lămuri de ce ai această întârziere.

| sofisis a răspuns:

Cand ai facut testele?

| Bella999 explică (pentru sofisis):

Ieri si alaltaieri.

| HazelEyes77 a răspuns:

Posibil sa fie tot o dereglare hormonala daca zici ca testele au iesit negative. Depinde si cand le ai facut. Intr adevar stresul da peste cap intreg organismul si implicit si ciclul menstrual. Mai bine te duci sa ti faci o ecografie intravaginala sau analize de sange care sigur depistesteaza hormonul de sarcina Beta hcg chiar daca e secretat in cantitati neinsemnate.

| KanekKi a răspuns:

Spermatozoizii supravietuiesc in jur de 4-5 zile in cel mai special caz,in interior, daca nu a ejaculat in tine, sansele sa ramai de la lichidul preejaculator sunt aproape nule, stai linistita, si eu am patit-o cu prietena mea de m-am stresat 2 saptamani pana i-a venit menstruatia intr-o zi...NU ai de ce sa iti faci griji!

| Bella999 explică (pentru KanekKi):

Eu cred ca este doar o dereglare hormonala, mai multe cunostinte mi-au zis ca au patit la fel happy

| Nopenoidea a răspuns:

Nu-mi pare nimic in neregula. Atata tot ca de obicei chiar si la masturbare fetelor si femeilor li se opreste ciclul. Si teoretic nu prea e sanatos. Poti incerca sa nu mai faci dragoste cu cateva zile inainte sa-ti vina. O sa fie totul ok. Daca nu, poti cere sfatul unui medic ginecolog. De asemenea vorbeste cu partenerul tau despre asta. Nu e sanatos sa iti intarzie ciclul menstrual atat de mult... Va intelege cu siguranta.