| GoodLuck15 a întrebat:

Am o mare problema emotionala.
Ideea e ca eu sunt implicat intr-o relatie de ceva timp,o relatie in care m-am implicat din cauza ca am vrut sa uit o fata care initial ma refuzase,motiv pentru care eu am zis sa nu mai sufar dupa ea si sa trec la alta fata.A fost totul bine si frumos,relatia a mers bine,dar acum a reaparut in viata mea vechea fata, aflasem acum cateva zile ca ea ma place si ma placuse si inainte doar ca nu voia sa se implice intr-o relatie la momentul actual.Acum ea vrea sa fie cu mine,problema e ca si eu sunt foarte atasat de ea si o plac mult,eu cu ea mi-am dorit sa fiu mereu, doar ca m-a suparat faptul ca m-a refuzat atunci.Acum sunt cu moralul la pamant,fiindca nu stiu ce sa fac,de despartit de actuala nu prea pot fiindca ea va suferii foarte mult si nu vreau sa fac rau nimanui, dar eu chiar nu o pot uita pe vechea fata si imi doresc tot mai mult sa fiu cu ea.De inselat iarasi nu pot fiindca de va afla si eu nu sunt genul ala de persoana capabila sa insele.Ce credeti ca ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Jonas94 a răspuns:

Să stai cu actuala.
Ce impresie crezi că-i creezi celeilalte când tu, chiar și combinat, ai venit curgându-ți balele după ea? Va spune fix așa: fac ce vreau din el, se face preș în fața mea. Gândește-te în primul rând că și-a ratat șansa și oportunitatea, atunci când te-a refuzat, tu i-ai oferit șansa asta, ea a refuzat-o, tu ai trecut peste.
Nu e bine deloc să te întorci în trecut.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar tu intre timp nu ai simtit ca simti ceva pentru actuala? este greu de spus ce sa faci, poti ajunge sa o pierzi pe fata asta care te iubeste pentru o fata care face misto de tine, cine stie daca aia e sincera sau se joaca cu tine

| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca, fata care te-a respins prima oara te va respinde si mai tarziu, acum s-a rasgandit doar de invidie ca ai trecut la alta, nu pentru ca te-ar placea.
Nu poti sa placi azi pe cineva si maine sa nu mai placi deloc, este doar o chestie de superficialitate si de orgoliu sau invidie.
Personal, nu cred ca ar trebui sa-ti distrugi relatia actuala, pentru o iluzie pe care cealalta ti-a creat-o.
Nu cred in povesti cum ieri nu te placeam, dar azi te plac!
Sa fim seriosi, nu am venit de ieri pe lume sa pic de fraiera la asemenea declaratii si nu cred sub nici o forma ca o persoana se schimba peste noapte.
Sfatul meu sincer si experimentat este sa NU renunti la relatia actuala si sa-is pui sincer ca esti indragostit acum de fata cu care esti si ca nu mai esti disponibil.
Sincer, sincer: nu da cioara din mana pe cea de pe gard, ca le vei pierde pe amandoua!

| mihai69 a răspuns:

Un lucru e clar: cu actuala nu trebuie să mai continui. Va suferi? Poate. Sau va pricepe că a dat peste un om slab și de fapt o să se bucure că e din nou liberă.
Ce va urma după aia - e fix problema ta. Deși cred că nici „vechea" fată nu e cea cu care vei avea o relație de (foarte) lungă durată.

| Freya1 a răspuns:

Depinde cat timp ai cu actuala.
Gandeste-te un pic ca fata cealalta poate maine se rezgandeste si te lasa cu ochii in soare crezi ca prietena ta te va primi inapoi cu bratele deschise? Ramai in relatia ce tie stabila ca ce are aia are si astalalata nu face o greseala pe care sa o regreti.Eu am facut o asemenea greseala si am avut numai de pierdut si acum regret ca pana la urma mi sa adeverit ca acea persoana nu era de mine daca nu a fost de la inceput nu va fi nici peste 10 ani degeaba incerc eu sa strang nodu tot se rupe

| Pool77 a răspuns:

Iti place sa joci alba neagra?

Mie nu-mi place, mai mereu pierd.
Daca relatia cu actuala merge bine si va intelegeti, la ce te mai gandesti la cealalta?
Adica stai asa, te-a placut dar te-a refuzat?
La mine astea au jet, ce faci daca te desparti de actuala, te cuplezi cu fata aia si dupa 2 zile nu te mai place?
Ai aruncat la gunoi o relatie stabila si ai ramas cu una' cu probleme.
Sfatul meu e sa ramai langa ceea actuala, daca, totul e ok, n-aveti certuri, in pat sunteti amandoi pe acceasi unda si sunteti satisfacuti.
Dar hei, fiecare isi face viata cum vrea el/ea, dar nu e ok sa fugi dupa doua iepuri.
In orice caz, nu insela.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ultimul lucru care conteaza e ca va suferi actuala ta prietena.
Daca si-asa nu simti nimic pentru ea, desparte-te de ea.
Cat despre cealalta...depinde.Nu e normal ca tu sa astepti orice schimbare de dispozitie din partea ei.Dar daca a avut un motiv intemeiat pentru care nu a vrut atunci o relatie cu tine, ai putea sa te impaci cu ea.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate fata il iubeste reao cum sa nu conteze

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Si? El n-o iubeste.Intre a suferi el si a suferi ea, e evident ce ar trebui sa aleaga.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Am sa te parasesc pentru fosta cand o sa fim impreuna ingeras malefic

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Plang de pe acum sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosestele pe amândoua, asa sunt toate dupã ce te vezi cu alta atunci vor, nu te pune in relatie cu ea doar foloseste-o pentru sex si minte cã o sã vezi poate te pui intr-o relatie cu ea atunci.

| Eduard196 a răspuns:

Ramai cu asta. Nu te intoarce la fosta.

| Ether a răspuns:

Exista un vechi proverb: Nu da cioara din mana pentru porumbelul de pe gard. Trebuie sa stai sa analizezi ce avantaje ai avea s dezavantaje daca ai trece la persoana de care iti placea in trecut. Trebuie sa fi foarte atent pentru ca daca iti place de cineva nu inseamna ca si va potriviti. S-ar putea sa dai o relatie frumoasa pe ceva care va rezista putin timp. Pe de alta parte nu poti sa fi sigur deloc ca cealalta te place pentru ca i-o venit mintea la cap sau pentru ca vede ca: hopa, baiatu asta are pe una, deci nu e asa rau. Sfatul meu e sa nu dai ce ai deja pe ceva care poate pierzi rapid.

| BVRNOUT a răspuns:

Asculta aici la fratele tau:
Din pacate in viata daca esti om bun(tu), o sa ai mai mult de suferit decat altii.
Cand o fata te paraseste/insala, crezi ca se gandeste ca suferi?
Sufera, asta e.Mai bine sa fii trist 1-2 saptamani, decat sa stai si sa-ti faci mai mult rau, sa-ti distrugi moralul.
Da-i bice, timpul trece.