| LarisaMalureanu a întrebat:

Salut TPU, am si eu o intrebare, am 17 ani iar eu si iubitul meu facem sex destul de des, cand ne-am facut relatie pentru prima oara amandoi eram virgini si nu stiam nimic despre cum se face (suntem impreuna de un an si putin). Astazi am fost la ginecolog pentru prima oara ca sa vad daca totul este ok si mi-au spus ca am un hemoroid destul de mare si ca nu stiu cum nu l-a observat nimeni pana acum deoarece este vizibil putin si in exterior si daca sunt activa sexual partenerul meu sigur l-ar fi simtit. Credeti ca iubitul meu l-a observat si a ales sa nu imi zica ca sa nu fiu stanjenita chiar daca mi-ar fi putut cauza probleme grave de sanatate? Daca da, sa continui relatia?
Il iubesc foarte mult si suntem destul de comfortabili unul cu altul incat sa tragem parturi si sa incercam chestii ciudate si nu inteleg de ce nu mi-ar fi spus. Va rog ajutati-ma si fara mistouri!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu avem de unde sti ce a gandit partenerul tau.Astfel de discutii trebuie sa le ai tot cu el, nu cu niste straini care presupun mai mult sau mai putin gresit. Tind sa cred ca daca erati asa de confortabili nu ar mai fi aparut intrebarea aici.Retine ca sexul este si despre comunicare, inclusiv despre partile acestea mai putin placute, nu-i doar distractie cum vezi in filme/seriale.Iar despre hemoroizi nu prea poti spune ca iti pun viata in pericol.Ti-a zis medicul asta? Evitati sexul pentru o perioada, asa e cel mai intelept.

| LarisaMalureanu explică (pentru dullcat):

Nu este vorba neaparat ca imi putea pune viata in pericol, dar puteau aparea probleme mai grave, de exempu daca acesta se rupea ar fi putut cauza de exemplu hemoragii sau tot felul de alte lucruri, si am discutat si cu el despre lucrul asta si mi-a spus ca el chiar nu stia pentru ca eu sunt prima si singura fata cu care a ajuns la sex si n a stiut ca e ceva neinregula, de atunci m-a ajutat super mult si a fost foarte sustinator avand in vedere problema mea. acum totul este ok si cu hemoroidul si cu relatia. Multumesc de sfat!

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu cred ca a observat iubitul tau problema, nu e ginecolog.

| Miruna333 a răspuns:

Asta numai de la el poti afla. Daca ti-a ascuns lucrul acesta, nu ai mai avea de ce sa continui relatia. Cand vine vorba de sanatatea ta, nu mai conteaza ca te stanjenesti sau nu, doar nu e copil.

| imiplacepepsi23232 a răspuns:

Mai spala-te