| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU.

Am si eu o întrebare..foarte mulți oameni am auzit de bolile cu transmitere sexuala și am și eu o întrebare legata de chestia asta.

Bun deci sa spunem ca în general când vrei sa faci sex folosești prezervativ.da?(eu cred ca toți fac asa acum dacă exista alții care fac altfel nu stiulaughing)
Bun deci faci cu prezervativ dar când e momentul sa faci un copil?
Îl faci fără protecție. dacă unul dintre parteneri poate avea HIV sau Sifilis?
Aceste chestii se pot trata?

•Țin sa menționez ca nu sunt un mare cunoscător sau înțelept..de asta întreb dacă se pot trata aceste boli.

Mereu m-a bătut la cap aceasta chestielaughing. aștept răspunsuri..mulțumesc

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Oamenii care ai SIDA, asta pentru ca HIV nu are nimeni, nu fac copii, sau cel putin nu-s dusi cu pluta sa faca sau sa incerce asa ceva.

Sifilis este provocata de o bacterie, aia o poti lua si prin transfuzii de sange, sau prins arut, daca ai mucoasa bucala, cu ceva rani, sau daca ai leziuni in alte parti, deci nu iei doar de faci sex.

Boala asta sifilis, se trateaaza, ailanta SIDA nu, doar ca SIDA nu se ia, desi toti tot o baga pe aiai ca ar fi un virus cauza, povesti, vraja marii, dar tot nu e bun sa faci copil de aia acea boala.

Pt ca vei da nastere la cine stie ce copiii.Sifilis de asemenea se poate duce de la mama la copil, la fat, asta daca mama nu stie ca are asa ceva.
De aia cand te casatoresti te pun aia sa faci ceva teste medicale, ori este bine sa faci si tu asa din cand in cand la stiu eu citi ani, macar odata la 5 ani.
E mai bine sa te controlezi, iar la orice simptom, sa mergi sa verifici.
Bolile ce se transmit is alea cauzate de bacterii si ciuperci, nu boli de alta natura SIDA este boala a sistemului imunitar, nu cxred, personal nu cred ce spune domeniul medical despre asta.
Doar ca odata ce tu ai sistemul imuntar praf, ce copii sa mai faci, ori de nu esti inca praf, sa transmiti mai departe gene care duc la urmasi slabi, bolnaviciosi, eventual si mai rau.

Lregat de sex, daca ai un partener stabil, slabe sanse sa contactezi boli genul asta.
Pina sa sari in pat cu partenerul afli una alta si din domeniul asta sexsologic nu? Un om cu o asa boala, nu-i sanatos, se vede de regula, asa ca poti sa facio sex fara nici un prezervativ daca ai partener stabil si il stii bine.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Îl faci fără protecție. dacă unul dintre parteneri poate avea HIV sau Sifilis?"

Daca ai HIV nu te casatoresti sau cel putin nu faci copii, asta este clar, ca nu vrei sa nasti un copil cu HIV ca sa iti moara sau sa se chinuie pe viata.

Daca ai sifilis, te poti trata multe luni cu antibiotic puternic si poti sa te insanatosesti.

Ca sa nu iei niciodata boli cu transmitere sexuala, prin orice tip de sex faci, foloseste intotdeauna prezervativul, ca-i mai usor sa previid ecat sa tratezi.

Cand te casatoresti, este bine ca partenerii sa isi faca toate analizele medicale inclusiv ce de boli BTS si sa se trateze daca cumva au luat ceva, inainte sa contamineze si pe celalalt partner.

| dullcat a răspuns:

Oamenii civilizati, cu bun simt, nu vor minti despre istoricul sexual.Prin urmare, daca esti infectat cu virusul HIV, discuti cu persoana de langa tine despre asta. Nu exista vindecare completa, asadar trebuie sa iei tratament toata viata.Sifilis se poate trata daca nu e in stadiu avansat.

Iar inainte de a te apuca de copii exista oricum posibilitatea sa faci niste seturi de analize care iti arata daca e totul ok in acest sens.

| ALM2000RO a răspuns:

Când intri într-o relație și vezi că devine una serioasă, că se transformă într-o relație stabilă și de durată, până să ajungeți la sex ar trebui să vă faceți analize medicale amândoi, să fiți siguri că sunteți sănătoși amândoi și că puteți face sex safe și fără stresul gândului că ați putea contacta its.
Dar recomand prezervativ oricum, e cel mai sigur și împotriva its și împotriva sarcinilor nedoritewinking

| GeorgeFurtuna12 a răspuns:

Realitatea : marea majoritate fac fara, in relatii stabile 20+ ani toti fac fara; se folosesc pentru relatii ocizonale prezervativele. Nu crezi? Intreaba pe mama ta.
Realitatea TPU : se face sex cu prezervativ si dupa 30+ ani de casatorie si pe menopauza.