| Diurpa27 a întrebat:

Cam de la 14 ani (acum am 18), am inceput sa am un complex care imi distruge increderea in sine, firele albe. A inceput sa imi deterioreze chiar relatia pe care o am de aproape 2 ani, pentru ca nu mai pot fi fericit, sunt foarte complexat si lipsit de incredere. Cu timpul, au inceput sa apara mai multe, devenind evidente. Am avut numeroase discutii cu prietena mea pe tema asta, imi tot repeta ca nu imi strica aspectul, ca ma vede la fel de atragator, pentru ca sunt inalt si am un fizic lucrat, dar eu simt ca devin din ce in ce mai urat din cauza asta, simt ca nu mai sunt de "nivelul" ei.
Intrebarea este adresata fetelor, considerati un baiat care desi e tanar si are un fizic ok, dar are parul carunt, un baiat urat? sau. credeti ca nu se poate compara cu un baiat care are parul brunet, sau orice alta culoare decat cel carunt? As vrea raspunsuri cat mai sincere. multumesc.

2 răspunsuri:
| Sara1248 a răspuns:

Nu te inteleg de ce esti complexat, mai ales daca prietena ta iti spune ca te place la fel de mult. In primul rand, nu conteaza parerea celorlalti din jur care nu te cunosc cu adevarat. Pe mine ma atrage mai mult caracterul. Are si fiziul importanta lui, dar nu se compara cu personalitatea. Nu trebuie sa te indepartezi de prietena ta pentru ca doar crezi ca esti mai urat din cauza unor fire albe care se rezolva cu o vopsea de par, pe bune. laughing Exista atatea nuante, o poti alege pe cea mai potrivita tie si s-a rezolvat problema. E doar un detaliu. Viata e prea frumoasa ca sa ne pierdem timpul cu prostii de genul. Lasa acest complex deoparte si bucura-te de ceea ce conteaza cu adevarat.
Nu esti singurul din lume care are fire albe. Probabil va avea si prietena ta. Ce o sa faci? O s-o parasesti pentru ca nu va mai fi la fel de atragatoare sau o vei iubi indiferent?

| Plato a răspuns (pentru Sara1248):

Superficialitatea le-a abrutizat mintile. Tot ce apreciaza ei la cineva e aspectul, deci daca pierzi aspectul pierzi totul. Majoritatea se cred "open-mind" dar sunt mai inchisi la minte decat comunistii, deoarece pot observa doar lumea materiala, adica o parte infima a existentei.