| Dailanitus a întrebat:

Ce imi puteti recomanda, ca metoda contraceptiva avand in vedere urmatoarele, iubita mea nu vrea sa ia anticonceptionale, deoarece exista riscuri de a te ingrasa, slabi mult, cat despre prezervativ spune ca nu simte nimic cand il folosim, si sincer sa fiu si pe mine ma cam incurca. Care ar fi o metoda contraceptiva mai sigura, in afara de cele mentionate mai sus? Si stiu ca exista riscul de a ramane insarcinata, chiar daca nu ma termin in ea, corect? 27% parca sau nu mai stiu thinking

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergeți împreună la un centru de planing familial și acolo împreună cu medicul veți alege cea mai bună metodă contraceptivă în funcție de nevoile voastre.
Iubita ta, o dată pe an trebuie să facă un consult ginecologic.
Nu dăm noi metode de contracepție, clar!
Pa, pa.

| SociallyDepressed a răspuns:

Abstinenţa.

Sau: plasturele hormonal, inelul vaginal, injecţia contraceptivă trimestriala, implantul hormonal cu gestagen, steriletul.

Nu putem recomanda lucruri după capul nostru. Cel mai bine ar fi ca prietena ta să facă o vizită la ginecolog sau la un cabinet de planning familial şi să afle ce metodă contraceptivă îi este recomandată.
Anticoncepţionalele nu îngraşă întotdeauna, depinde de persoană şi de cum reacţionează organismul acesteia.
Şi nu cred că din cauza prezervativului nu simţiţi nimic, e aiurea.

| tuGatita a răspuns:

Ce sa iti zic. noi facem fara nimic. si nu s-a intamplat sa raman. bine, fara finalizare in mine, se intelege! alte metode: sterilet, pilula de a doua zi (scumpe, cu reactii adverse), mai e prezervativ pentru femei, dar nu e la fel de sigur ca si celalalt. tptusi anticonceptionalele sunt bune. uite, de exemplu, yasmine costa 35 de lei, nu ingrasa, nu se intampla nimic. doar cateva stari de rau ca nah, asa e la inceput. totusi iubita ta ar putea merge la ginecolog si sa i se recomande ceva potrivit, nu sa ia pastile dupa ureche sau altceva. prezervativul ramane solutia! si inca un sfat: puteti face fara si cand simti tu ca vine, puneti pv! simplu.

| Azµre a răspuns:

Prezervativ! Alta metoda mai sigură nu există. În afară de sterilet sau legarea trompelor uterine ceea ce cred că nu va face...

| h3r a răspuns:

Aia nu, aia nu și aia nu.
Aia o vrea, dar nu face nimic pentru ea.
Spune-i prietenei tale că este momentul să vă bazați și pe ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sa-si puna sterilet sau cel mai bine prezervativ.
Te pup!

| Bubulina08 a răspuns:

Pai de cate ori ati incercat? De fiecare data sa iti atenti sa va stergeti si asa pana cand puteti avea siguranta ca nu se va mai intampla nimic ...sau mergeti la un medic ginecolog pentru sfaturi