| totipentruionut a întrebat:

Daca o femeie de 37 de ani ramane insarcinata, iar nici o ruda de-a acesteia nu a avut vrodata vreo boala. Exista riscul ca atunci cand se naste copilul acesta sa aiba vreo boala?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur ca da. In primul rand ca sindromul Down este mult mai frecvent la copiii mamelor de peste 35 ed ani (fara a avea decat rareori agregare familiala). Apoi este posibil sa intervina tot felul de malformatii in timpul sarcinii. Femeia poate fi expusa, in primele 30 de zile de sarcina, la infectii, medicamente, radiatii, substante toxice sau poate sa aiba diferite afectiuni necunoscute (infectii anterioare, probleme vasculare) care sa dea probleme copilului. 90% din copiii cu probleme se nasc din parinti sanatosi, fara boli cunoscute in familie. Simplul fapt ca are 37 de ani nu reprezinta nici un factor de protectie.

greece12
| greece12 a răspuns:

Da,exista acest risc, indiferent de faptul ca istoricul familial e lipsit de orice boala.
In afara faptului ca o femeie de peste 35 de ani care ramane insarcinata poate dezvolta mai usor diabet de sarcina,hipertensiune arteriala sau probleme ale placentei (placenta acopera partial sau total cervixul, e situata prea jos), deci e posibil ca sarcina si nasterea in sine sa aiba ceva complicatii, pot aparea si riscuri privind sanatatea noului nascut.
Riscul de a avea un copil cu un defect genetic creste odata cu varsta mamei si referindu-ma numai la sindromul Down, statisticile ne arata ca avem:

- un copil din 885 afectat, la mame de 30 de ani
- un copil din 365 afectat, la mame cu virsta de 35 de ani
- un copil din 109 afectat, la mame cu varsta de 40 de ani
- un copil din 32 afectat, la mame cu varsta de 45 de ani.

Asadar, o mama de peste 35 de ani,va trebui sa monitorizeze foarte atent sarcina ca sa nu riste nimic, dar cu mijloacele tehnice care exista astazi, poate avea siguranta ca totul va decurge bine, bineinteles respectand toate indicatiile medicului sub a carui supraveghere se afla.

Si, un material informativ:

http://jurnalul.ro/......39316.html

Multa sanatate!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te doare mintea ce intrebări ave ti in voi, de unde dracului le scoate ti voi stiti.

| MiyakoSaki a răspuns:

Nu

| OnuOnulică a răspuns:

Da, nu se știe niciodată...viața oferă surprize neplăcute câteodată happy

| neutrino a răspuns:

Nu.

| Alcyon a răspuns:

Intotdeauna exista acest risc, mai ales in cazul unei femei de 37 de ani. Sunt insa teste care se fac in timpul sarcinii, pentru a afla daca bebelul e normal.

| vocea a răspuns:

Depinde acum de cum decurge sarcina, pe scurt afara lalaiala este un risc in minus ca raudele nu au avut vreo boala generica, dar asat nu exculde riscurile de a aparea altele, dar sper sa decurga totul normal

| Titanos a răspuns:

Ai stat mult sa te gandesti la asta? Ma doare capul.