| EmoGirl11 a întrebat:

Am și eu o întrebare. Dacă la primul contact sexual, nu se folosește prezervativ, exista riscul de a lua vreo boala sau de a rămâne însărcinată? Fundita.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DA. Nu numai ca exista si posibilitatea de a ramane insarcinata, insa aceasta este una foarte mare mai ales in cazul in care partenerul de sex nu este suficient de experimentat. De asemenea prin folosirea prezervativului la dezvirginare se reduce foarte mult intensitatea durerii pricinuite de patrunderea fortata a penisului in vagin, chiar daca vaginul este bine lubrefiat.De asemenea daca partenerul are/sufera de vreo boala sexuala acesta se va transmite automat si va infecta si partenera.Se considera si se recomanda ca intotdeauna dezvirginarea sa se faca doar cu prezervativul montat. Multa sanatate.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, atat riscul de sarcina cat si riscul de transmitere al bolilor este maxim la primul contact sexual. In plus, durerea simtita de fata este semnificativ mai mare daca nu foloseste prezervativ.

| Emilian65 a răspuns:

Da este posibil sa iei o boala si sa si ramai gravida.

| Fatamuntilor a răspuns:

DA,exista riscul ambelor posibilitati.Chiar amandoua daca esti fata si partenerul tau este infectat!

| Peridava a răspuns:

Da.
Si e bine sa folosesti prezervativul la toate contactele, mai ales daca nu ai un partener stabil.

| crystalclear a răspuns:

Pai depinde cu cine o faci, este logic ca exista riscul de a lua o boala, si ca sa ramai insarcinata este posibil doar daca a lasat in tine, daca dupa 2 saptamani ai simptome gen greata etc ar trebui sa iti iei un test, dar na eu o fac cu una fara prezervativ de 2 ani, si am grija. nu am avut probleme pana acum. deci na, nu iti fa probleme momentan. iar daca baiatul este ok curat etc, sa nu dea semne ca ar avea vreo boala e ok happy.

| Buzincu_Ana_2000 a răspuns:

Mai bine ramai virgina laughing