| Dimitrov12356 a întrebat:

Dupa un avort provocat la 3 săptămâni, mai poate apărea o sarcina?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei, dupa efectuarea operatiei de intrerupere a evolutiei sarcinii la cerere (avortare asistata), ciclul menstrual revine si se normalizeaza si femeia respectiva redevine fertila dupa trecerea unei perioade de timp, de circa 4-6 saptamani. Fiindca nu exista un anumit timp bine stabilit, bineinteles ca se poate intampla in cazuri destul de rare, ca unele femei sa fie fertile dupa trecerea a numai 3 saptamani de la data la care a fost efectuat avortul. Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

Nu mai apare.

| Dimitrov12356 explică (pentru corbulalbrosu):

Avortul a fost provocat de către ea nu a intervenit vreun medic, posibil ca uterul sa ii fie afectat și sa nu mai fie fertila vreodată, ma interesează doar dacă e probabil sa rămână însărcinată

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Dimitrov12356):

Daca peretele intern al uterului ar fi fost foarte grav afectat, se poate aprecia ca era inevitabila infectarea aparatului reproducator intern si ea ar fi ajuns la Urgenta.

| Violleta2022 a răspuns:

Cine i-a provocat avortul si cu ce anume?
A eliminat sarcina sau nu?
A avut sex imediat dupa avort sau cand?

| Dimitrov12356 explică (pentru Violleta2022):

Când și l a provocat era mai mică, și l-a provocat pentru lovituri in abdomen, sarcina a fost eliminată, un embrion vizibil, nu a avut sex imediat după avort

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dimitrov12356):

Dupa un avort, fie spontan, fortat sau provocat, sigur ca se poate ramane insarcinata, conditia fiind sa aiba sex neprotejat in perioada fertila.