| anonim_4396 a întrebat:

In urma cu 4 ani am suferit un avort provocat (aveam 20 de ani), iar anul acesta am decis sa raman insarcinata, la 6 saptamani de sarcina am suferit un avort spontan. Credeti ca poate fi cauza chiuretajului de acum 4 ani? Cele doua avorturi (unul provocat si unul spontan), imi pot afecta viitoarea sarcina?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

MUlte sarcini se intrerup spontan pe la 6 saptamani (cica una din 5), asa ca nu e, deocamdata, cazul sa te ingrijorezi. Sigur ca avortul provocat iti poate afecta o viitoare sarcina, uterul nu-si mai revine la normal practic niciodata. Dar, in general, femeile reusesc sa aiba copii dupa avort, asa ca nu cred sa fie cu adevarat o problema.

| Anca a răspuns:

Se spune ca, primul copil nu se avorteaza...

| TąNyą a răspuns:

Da. Avorturi duc la asta ( nu mai poţi face bebei ). Ai grijă fă control ginecologic la doctorul tău şi cerei sfat ce să faci să reuseşti să ai un bebe.

Sănătate.
FantaSZy.

| kidulinha a răspuns:

Nu... a trecut mult timp de atunci... 4 ani deja e mult tongue A fost. pur si simplu. un avort spontan pe care il poate suferi orice femeie... Daca chiuretajul nu a lasat semne, adica a avut succes complet, fara urmari, nu iti poate afecta alte sarcini:* Succes big hug

| adry2309 a răspuns:

Din cate stiu eu da poate afecta viitoarea sarcina, imi pare rau