| anonim_4396 a întrebat:

Eu si prietena mea stam destul de departe, in sensul ca ea sta la sat, eu la oras. Distanta e undeva la 30km, dar asta e mai irelevant.
Ideea e ca ne iubim mult, asta e clar si niciodata nu am renuntat unul la altul. Insa eu am o fire foarte ciudata cand vine vorba de gelozie. Poate o sa credeti ca e normal, dar gelozia mea o da deja in disperare si nebunie. Spre exemplu, cei mai multi din prietenii ei sunt baieti si astia o mai cheama prin club, prin casa la ei. Iar eu efectiv am incredere in ea, am incredere deplina. Dar ma deranjeaza ideea asta, ca orice baiat poate sa o vada cand vrea el, iar eu nu. Ideea ca ea e intr-un club cu baieti sau in casa la un baiat, iar eu sunt acasa si port de grija. Chestia asta e un stres imens pentru mine de la o perioada. Efectiv oriunde imi spune ca se duce, incep sa ma agit, si nu mai am stare. Ea ma intreaba mereu daca poate sa se duca, iar eu ii spun da. Dar nu pentru ca vreau eu, ci pentru ca o vad ca isi doreste mult. Sunt genul ala de persoana foarte posesiva, daca ar putea sa iasa din casa doar cand se vede cu mine, ar fi ok. Insa stiu ca nu merge asa. Cert e ca nu ma simt deloc bine si ma iau stari nasoale cand stiu ca e plecata undeva si mai ales cu baieti, chiar daca nu mi-ar face niciodata ceva pe la spate cu ei. Care credeti ca ar fi solutia sau, ce as putea sa fac eu?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Fa-i si tu ceva ca sa-ti ocupe timpul si sa nu mai stai sa te gandesti la chestiile astea, iesi si tu cu prieteni cand iese si ea.

| Emilian65 a răspuns:

Daca o iubesti cu adevarat, accept-o asa cum este, cu bune si cu rele.

| SG1995 a răspuns:

Evident e situție temperamentală/patologică, decât lipsa de încredere. Îți recomand să consulți un psiholog în acest caz, nu de alta dar o persoană posesivă, poate deveni violentă, știu din cazuri apropriate chestia asta.

| Elena9328 a răspuns:

Sa stai liniștit. Daca era sa te înșele, aflai până acum.
Și știi cum de spune o relație fara încredere nu duce Nicăieri.
Ai zis că sunt 30 de km? Nu sunt enormi. Poți să îi ceri sa iesiti mai des.

| Mariavasile a răspuns:

Sunt fată și îți dau o părere de fată. Nu mi se pare normal ca ea dacă te iubește pe tine sa stea toată ziua cu alți băieți. De o incolo de distanță ca nu asta este problema, dar mie una efectiv nu mi se pare normal ce face. Eu de când sunt cu iubitul meu( el nu este deloc, dar deloc gelos) eu nu am mai răspuns la mesajele băieților, dar sa ies cu ei. Pentru ca nu mi se pare frumos față de el. El sta la munca toată ziua și eu ce fac, vorbeac cu alții ca ma plictisesc? Nu. Nu mi se pare normal ce face ea, iar dacă ai ajuns sa fii gelos relația voastră este deja stricată și toxică.