| Clau95200 a întrebat:

Prietena mea a avut ciclu menstrual regulat, de zile, perioada si cantitate de sange. Problema e ca a cumparat de la farmacie niste pastile pentru o asa zisa "Raceala la ovare" Toate bune si frumoase, de 2 zile de cand ia pastilele are greturi, dureri de cap si ameteli.
Posibil sa fie o sarcina? Am citit ca mai sunt scurgerile de sange in cazul unei sarcini dar care dureaza 1-2 zile si pot fi confundate cu menstruatia si sunt cantitativ mult mai mici decat menstra. Ei i-a venit menstruatia normal, cantitativ si a durat 4-5 zile.
Motiv de ingrijorare? sau problema sa fie pastilele ori alta problema a organismului?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se considera ca numarul zilelor de sangerare menstruala, este NORMALA in toate cazurile in care, lungimea procesului de sangerare menstruala se incadreaza intre minim 2-3 zile si maxim 7-8 zile. De asemenea daca apar fluctuatii privind numarul de zile de sangerare de la o menstruatie la alta, abaterea nu trebuie sa reprezinta un motiv de ingrijorare. Este bine sa afli, sa stii ca pornirea menstruatiei si desfasurarea intregului proces de sangerare, daca se produce asemanator sau in conditii similare cu celelalte menstruatii avute anterior, ca numar de zile de manifestare, ca si cantitate de sange menstrual eliminat, fluxul zilnic de scurgere, aspectul, textura, culoarea, mirosul, sangelui eliminat, inseamna ca respectiva sangerare reprezinta GARANTIA ferma ca in proportie de peste 99.9% in ciclul menstrual care s-a terminat, ovulul NU a fost fecundat si din acest motiv NU s-a format si NU s-a instalat o sarcina in ENDOMETRU. Din acest motiv tesutul endometrial care a ramas ''nefolosit'' a intrat intr-un proces de imbatranire, de degenerare si fiindca a devenit inutil, organismul femeii elimina tesutul din uter prin procesul ciclic al menstruatiei. Rezulta ca femeia NU poate fi insarcinata chiar si daca sangerarea porneste la o alta data fata de cea preconizata sau reiesita din calcul. In acest caz cel mai probabil sangerarea reprezinta o menstruatie autentica, Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista raceala la ovare!
Ovarele se inflameaza din cauza unor infectii salte cauze!
Nu va mai medicati dupa ureche, ca puteti sa complicatia situatia in care sunteti, fata poatea avea orice la ovare, de chisturi pe ovare, la infectie, sau chiar o sarcina extrauterina.
Motive de ingrijorare, da, foarte mari, iar pentru acest lucru recomand interuperea imediata a medicatiei luata prosteste si mers de urgenta la un medic.

| Emilian65 a răspuns:

Nu poate fi vorba de sarcina.

| Andreeush a răspuns:

Dacă i-a venit ciclul nu are cum să fie însărcinată.

| vocea a răspuns:

Daca are ciclu nu este gravida.
Este posibil o infectie si trebuie dusa la ginecolog pentru a ii recomanda tratament.