| anonim_4396 a întrebat:

Salut tpu..sa incep cu inceputul.
Ma masturbez, eu cred ca este normal la varsta mea de 15 ani. Din cate am citit pe internet
dar vreau sa scap de acest pacat pot sta 2 3 saptamani fara sa ma masturbez, dar dupa iar imi vin prin cap toate prostiile si ma masturbez.

M-am rugat la Dumnezeu sa ma ajute sa scap, ma rugam pe fiecare seara, dar l-am tradat de fiecare data de cate ori m-am rugat...

Stiu ca nu pot scapa asa de repede, ziua am foarte multa treaba, noaptea imi vine.

SUNT BAIAT

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Îți faci probleme degeaba: vina ta este doar imaginară.

| Sofer a răspuns:

E perfect normal masturbarea. E cam mult sa te abti atât. Încearcă o data la 2 3 zile.

| Seba2013 a răspuns:

Daca vrei sa te confrunti cu lucrurile astea trebuie sa fii apatic cu lucrurile ieftine.
Un mecanism de aparere matur impotriva acestei anxietati este intelectualismul.
Fiecare decizie are fundamente si consecinte. Daca nu se indeplinesc aceste ingrediente, nu accepta aceasta concupiscenta "per se" pentru ca fura forma (aceasta Himera fata-n fata ne bate, insa daca ii gasim punctul slab o controlam noi, este nevoie de umilinta).
Cand facem asa contextualizam aceasta anxietate iar ea nu va mai avea culoar ca sa ne loveasca spontan. Deci trebuie sa integram "cadrul" el ne va da optiunea de respingere, vom capata o atitudine ostila necesara si vom invata sa spunem "nu"
Protagoras spune ca "omul este măsura tuturor lucrurilor". Deci poate sa existe fenomenul fenomenelor, nu trebuie sa ne lasam tarati de el, tot de noi depinde.
Ca sa nu ne supunem sau ingenunchiem acestei Himere trebuie sa ii gasim punctul slab. In toate situatiile trebuie sa folosim reflexia iar aceasta potenta(himera) sa o acceptam "formal". Cand facem asa...ea se va adecva la noi, nu noi la ea. Ca am vazut ce spune Kant, ca obiectele trebuie sa se adecveze la noi, nu noi la ele, altfel ne alienam. Si psihologii spun ca aceasta anxietate trebuie adecvata, pentru ca ea se dezorganizeaza. Daca Hobbes spune ca este novoie de stat pentru aceasta natura animalica, Kant spune ca este nevoie si de ratiune.
https://oglindamea.wordpress.com/......nuel-kant/

| Irinel15123532 a răspuns:

Recomand acest video, vorbeste strict despre problema asta, poti derula peste primele 10 minute.

https://www.youtube.com/watch?v=fgURfKU0iVg&t=78s

Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

| SERIALS a răspuns:

Haha, gandeam si eu la fel cand avem vreo 15-16 ani, dar e ceva ok asta, asa ne este corpul, acum nici nu am gandirea ta, ma uit la filme pentru adulti si ma masturbez cand vreau. Nu il vad ca pe un pacat.

| Dana1999 a răspuns:

Problema ta este una psihică. Se numește tulburare obsesiv compulsiva. Se tratează medicamentos. Nu este păcat este doar obsesie sexuală.