| costin007 a întrebat:

sa zicem ca un baiat major 20 ani s-a culcat cu o fata minora 16 ani sa zicem fata vrea sal dea in judecata pe baiat pentru viol dar in timp ce au intretinut relati sexuale baiatu a folosit prezervativ atunci baiatu mai poate face puscarie sau fata il mai poate da in judecata?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta ca baiatul a folosit sau nu prezervativ, atata vreme cat fata este minora, baiatul raspunde in fata legii, pentru: seductie, corupere si intretinere de raporturi sexuale cu o minora.
Pedeapsa este intre 3 si 10 ani.

Legile sunt dedesubt:
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen

Pentru viol, legea este si mai aspra:
Pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani
Vezi legea dedesubt:
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-197-cpen

| Freya1 a răspuns:

Degeaba ai dreptul de la 15 ani sa faci sex cca la noi in Romania nu se pune tot minora este.Pai daca vrea sa te acuze de viol trebuie sa mearga la medic sa vada daca are traumatisme apoi la politie pe niste declariati iar daca ai ghinionu sa mai fi avut alte antecedente pici din start ca vinovat daca nu care zice povestea mai plauzibila castiga ca la noi asa functioneaza

| PersonajFictiv a răspuns:

Trebuie sa pui intrebarea la categoria Dragoste/Violuri.

| Necunoscut112 a răspuns:

Să zicem că violul e viol, cu sau fără prezervativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-ai facut, Costin?laughing
Daca are dovezi ca a fost violata, cu siguranta.

| kandaraki a răspuns:

N-are importanta folosirea prezervativului sau nu in timpul actului sexual cu o minora. Raspunzi in fata legii pentru intretinerea unui act sexual cu o minora. Ea poate zice ca ai amagito, ai impuso sau ai santajato cu ceva si oricum faci puscarie, esti pedepsit. Alta data sa nu te legi cu mucoase minore!

| Xelon a răspuns:

Ca sa te bage la parnaie are novoie de dovezi ca a fost violata, nimeni nu te baga la puscaria asa pe povesti...

| JustStitch a răspuns:

In ziua de azi ajungi in puscarie si nevinovat

| Raniaa a răspuns:

Buna!
In primul rand, in Romania varsta legala de la care o persoana poate avea relatii sexuale, este de 15 ani!
In al doilea rand, fata nu il, da direct in judecata, ea depune o plangere penala, la politie, se ancheteaza...
In ultimul rand, fata trebuie sa aiba dovezi, nu povesti!

| Yon1470 a răspuns:

Faci si puscarie si acolo vei avea parte si de un tratament specific faptei!

| nhhv a răspuns:

Vere, chit că s-a folosit prezervativ, chit că nu, poate fi dat în judecată.

| NRazvan a răspuns:

Daca tipa chiar a fost violata poate obtine dovezi si poate sa-l dea pe el in judecata. Dar daca e o miloaga care s-a culcat cu el si acum incearca sa-l aiba la mana cu asta, ei bine s-o ia in gura pentru ca ala nu mai e viol. In momentul in care are loc un viol raman urme, in vagin, chestii pe care ginecologul le descopera.

| LollaSolla a răspuns:

Normal