| ionut5563782aabc a întrebat:

sunt fata(sunt pe contul iubitului). Problema sta in felul urmator, eu am 15 ani si sunt virgina iar iubitul meu vrea sa facem sex anal fara prezervativ... e ok fara prezervativ am incercat sa-i spun ca sunt riscuri de boli pe care le putem lua dar el a zis ca isi face analize regulat.Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

SEXUL ANAL nu se practica chiar asa in joaca asa cum se pare ca aprecieaza majoritatea celor neavizati deoarece necesita o anumita pregatire, care practiceste destul de greu de realizat. Din acest motiv NU este recomandat sa se intretina doar asa "pe fuga". Trebuie sa recunoastem vrem nu vrem, ca anusul nu este o zona a corpului pe care femeile si-ar dori sa o exploreze de regula impreuna cu partenerii lor. Mai ales dupa eforturile numeroase pe care le fac pentru a fi frumoase, ingrijite si pentru a mirosi frumos. Iar sexul anal poate sa distruga foarte usor aceasta imagine! Totusi, pentru asta exista dusul anal (clisma) cu ajutorul caruia se goleste colonul de fecale cu scopul de a igieniza si a crea locul in care sa patrunda penisul. Este recomandat sa fie efectiuata clisma inaintea unei partide de sex anal, pentru a evita situatiile neplacute cum ar fi manjirea penisului cu fecale.Ca sa nu se produca o asemenea intamplare/situatie jenanta si pentru a beneficia de un sex anal de calitate este nevoie in primul rand sa-ti faci clisma pentru golirea si igienizarea colonului.
De asemenea este nevoie sa folosesti lubrefianti de calitate deoarece anusul si colonul nu produc secretii lubrefiante precum vaginul si fara lubrefiere sexul va fi intotdeauna foarte dureros.In cazul in care partenerul are un penis viguros, si nu foloseste prezervativul, atunci fara o lubrefiere adecvata si in urma unei penetrari mai in "forta" risti sa ti se produca/apara fisuri anale, foarte dureroase, care se pot infecta foarte usor si se vindeca foarte greu. Din acest motiv, practicarea sexului anal in mod constant necesita multa pregatire si cateva materiale strict necesare cum ar fi; un irigator, solutii speciale folosite pentru spalarea colonului, lubrefianti, prezervative, etc. Insa daca este vorba doar de un sex anal simplu intretinut cu rol de satisfacere a unei fantezii sexuale se poate si fara o pregatire adecvata insa in cazul in care nu este folosit prezervativul, nu poate fi exclus riscul ca madularul partenerului sa se manjeasca cu fecale, fiindca intotdeauna exista aceasta posibilitate deloc placuta, dorita. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Degeaba isi face el analize regulat pentru ca nu face analize pentru boli cu transmitere sexuala. Intotdeauna sex PROTEJAT.
Si inca o chestie, sexul anal este pretentios, sunteti mici, habar nu aveti de pregatirea ta pentru un sex anal, mai mult ca sigur nu ati citit ce implica si cum trebuie pregatita femeia si ce riscuri pot aparea, si vei regreta incepandu-ti viata cu sex anal. Pe bune? Chiar asta iti doresti? Gandeste-te inainte bine.

| mihai69 a răspuns:

Nici vorbă! Vă puteți amândoi infecta de la bacteriile fecale!

| aXy99 a răspuns:

Nu e vorba de ce sa faci, ci de ce sa nu faci. Nu fa sex neprotejat. Simplu.

| ywar a răspuns:

Dar iubitului tau i-ar placea sa-i bage unu sula-n cur si sa i-o dea regeste? Ia intreaba-l! Ma-ntreb ce educatie sexuala primiti de la parintii vostri? Zero barat! Sau poate nu mai inteleg eu educatia unui adolescent. La 15 ani stai pe creanga ta, invata bine, fa sport, citeste, mergi si la cate un concert si apoi o sa vina si viata sexuala. Daca nu poate sa inteleaga "iubitul" tau asta, paraseste-l fara regrete!

| gheorghe699 a răspuns:

Ce sa faci? nu fa ceva ce ai putea regreta ..sa iti icepi viata sexuala cu ...sex anal?!

| Tpufan123 a răspuns:

Mai bine ii spui ca e un porc incercand sa te dezvirgineze anal, vaginal se face prima data, dar cu siguranta nu la 15 ani, cum spune si colegul, e pretentioasa treaba, poti ramane cu traume de la un **** de joc sau cu traumatisme si cu vreo boala, ai grija si sfatul meu este mai asteapta si documenteaza-te. Nu te arunca crezand ca stiti ce faceti. Sper ca te-am ajutat!

| Razvaneserios a răspuns:

Probabil iubi tau a vazut in cateva filme porno ca o baga ala asa in fund si i-a placut. Nu e chiar asa. Necesita multa pregatire si mai multa atentie. De ce ai vrea sa faci sex anal cand exista vaginul al carui singur scop este sa fie penetrat de un penis. Lasa anusul doar pentru fecale, asta in cazul in care iubi tau nu vrea sa aiba niste caca pe penis.

| Anonimceshtiitu a răspuns:

Eu zic sa încerci. Dar ai grija sa nu ai tu vreo boala. Dar ai grija sa nu te fenteze și sa ai copil de pe amu