| Blu3Li0n a întrebat:

Vă rog nu mă judecați! Am și eu o problemă cu ejacularea precoce. Nu mă masturbez des, ci doar o dată la câteva zile. Ce vreau să vă întreb: Sunt bune pastilele Long Love pentru întârzierea ejaculării precoce? ( întreb pentru cei care au folosit sau sunt specializați în domeniu ). Este o situație cam supărăroare, însă vreau să știu că există o soluție pentru a întârzia momentul ejaculării atât în timpul masturbării cât și în timpul actului sexual. Vă rog mult să nu jigniți sau criticați pentru că și eu conștientizez ce se întâmplă și vreau sfaturi utile vă rog.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau este vorba de ejaculare ''normala';, deci in niciun caz nu este vorba de ejaculare precoce. Ejacularea foarte rapida care se produce de obicei atunci cand excitatia devine atat de intensa indiferent de natura factorului excitatnt incat nu o mai poti controla. Se apreciaza ca ejacularea precoce este de fapt o disfunctie sexuala care se datoreaza starilor intense de excitatie (a surescitarii), sau a starii de abstinenta prelungita, dar mai ales apare, exista si se manifesta in cazul tinerilor/adolescentilor, din cauza neinceperii vietii sexuale deci de fapt a lipsei experientei sexuale. Se considera ca NUMAI dupa ce trece un anumit timp de la momentul de incepere a vietii sexuale si de asemenea DOAR in urma activitatii sexuale sustinute, prin intretinerea de contacte sexuale constante, cat mai numeroase si pe cat este posibil cu una si aceeasi persoana, tinerii reusesc sa acumuleze experienta sexuala necesara pentru a putea/reusi sa coordoneze, controleze si retina ejacularea pe o perioada de timp... dorita. Doar daca se procedeaz in modul descris pe o perioada de 1-2 ani, in majoritatea cazurilor procesul de ejaculare a spermei se ''stabilizeaza'' devenind controlabila si normala. In prezent nu exista pe piata/comert niciun medicament sau preparat care sa fie produs cu scopul de a fi tratata acesta afectiune care conform studiilor efectuate de cercetatori, se pare ca afecteaza 1 din 3 barbati. Astfel, reiese ca in acest moment singurele tratamente de "specialitate" si cu adevarat eficiente se reduc la sedintele de consiliere psihoterapeutica si/sau folosirea unor antidepresive. Insa in cazul tau (particular) in mod garantat o iubita adevarata si unica, ar reprezenta tratamentul adecvat fiindca doar prezenta existenta ei, te va "vindeca" si scapa definitiv de toate necazurile actuale. Multa sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tehnică, nu pastile.

| Emilian65 a răspuns:

Incearca sa te lasi de masturbare si poate va fi mai bine pentru tine.

| Ana7807820 a răspuns:

Dupa metoda unui prieten bun al meu, iti propun sa nu te mai masturbezi si sa nu mai faci sex timp de 2 saptamani-sperand ca dupa perioada asta de pauza sa iti revii
Daca tot nu merge, vezi de un medic
Sanatate in continuare!

| doctorandus a răspuns (pentru Ana7807820):

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.