| mberleal354 a întrebat:

Salut TPU
Voi bărbați va mandriti când sunteti primul bărbat din viata unei fete?
pentru voi contează trecutul unui fete?

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Virginitatea nu este o virtute, este doar o realitate din viața unei persoane. Nu mi-aș dori însă pe cineva care să se fi culcat cu zeci de bărbați, care să aibă un apetit sexual prea dezvoltat. Sexul e fain, dar nu știu dacă aș fi dispus să pierd prea multe nopți și asta să îmi afecteze proiectele mele.
Dacă aș fi primul din viața unei fete cu care să simt că am ce vorbi și care e destul de deschisă la minte și în pat m-aș simți mișto. Dar cam la fel m-aș simți și dacă ar fi vorba de o persoană experimentată, poate mai mare ca mine. Mândria vine din faptul de a avea alături pe cineva cu valori pe care le respect și care își dorește constant să devină o persoană mai bună.
Poți spune despre cineva care e virgin că e un partener bun dacă iei în considerare faptul că la pachet cu experiența vin și frustrările din relațiile trecute pentru care ești nevoit să plătești tu, ca partener actual. Cineva neexperimentat e mai dispus să nu aibă cine știe ce pretenții odată ce rupe bariera așteptării.
În egală măsură pierderea virginității poate fi și deschiderea cutiei Pandorei care duce la noi și noi dorințe și schimbarea personalității și caracterului. Iar experiența în cazul unora duce la autenticitate și evitarea dramelor, chiar dacă unii numesc asta figuri. Cu timpul știi mai bine ce vrei de la un partener și ce nu vei tolera.
Din punct de vedere sexual poți fi dezamgăgit sau nu. Dacă este vorba despre sex din iubire, un partener virgin te poate surprinde plăcut prin deschiderea față de diverse propuneri (probabil nu toate deodată, ci treptat). Dacă însă știi foarte clar că vrei anumite "extraopțiuni" pentru care virginele de obicei te pun să aștepți nșpe săptămâni/luni sau pe care nu sunt dispuse să le facă, nu sunt pentru tine.

| RAY a răspuns:

Normal ca da, sa fim seriosi o virgina e ceva, dar nu e totul conteaza si alte aspecte de moralitate nu doar ca e virgina, trecutul poate determina ce faci in prezent e bine sa stii trecutul cuiva pentru ca omul isi repeta trecutul mereu, un om predispus la inselat o poate repeta mai rapid ca unu care a fost calugar toata viata, am vazut un doc in care se afirma ca fetele care zambeau in poze cand erau mai mici erau mai predispuse sa se multumeasca cu partenerul lor ca alea care nu zambeau desi mai infidele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toti.

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Sunt barbati pentru care trecutul nu are relevanta si barbati hipersensibili care se consuma foarte mult cand afla cate ceva din acest trecut. La acestia din urma poti descoperi usor si conceptii naive despre "suflete pereche" sau credinte religioase ori "de moda veche", care nu fac decat sa le ingreuneze relatiile. Mai curand acestia au de tras si de lucrat cu ei insisi.