| Michel50 a întrebat:

Vreau sa-mi spuneti si mie va rog, care este diferenta dintre a place, a fi indragostit si a iubi o fata?

Răspuns Câştigător
| DarthRevan a răspuns:

Indrogstit este acel amestec de emotii puternice si hormoni.Atunci cand ne indragostim organismul nostru este bombardat de anumiti hormoni, precum feniletilamina hormon ce produce o usoara stare de visare si este produsa de catre creier in momentul in care doi oameni sunt indragostiti.
Ce este iubirea? este acel sentiment neconditionat de factori externi.a presupune sa iubesti o persoana pentru ceea ce este cu adevarat si nu pentru a iti indeplini anumite nevoi sau pentru a iti satisface criterile si nevoile astfel, ceea ce simti la inceputul unei relatii nu este Iubire, ci este mai degraba dragoste.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://www.youtube.com/results?search_query=about+love+documentary
placerea est cauzata de dorinta sexuala, iar iubirea nu se stie eaxct ce, stiinta inca lucreaza la asta, stim doar ca in timp apare un atasament emotional numita iubire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta e ca "a place" nu exista in limba romana, in schimb, celelelate doua exista.

| Fran636 a răspuns:

A place e doar ceva mai mult decat o prietena, amica dar a iubii este un sentiment puternic, atunci cand ai fluturasi in stomac din cauza ei, cand te bucuri doar pentru un simplu salut, cand vrei sa o saruti si sa o strangi in brate mereu, cand o vrei tot timpul langa tine si cand ii doresti binele si faci orice pentru ea ca sa fie fericita, asta insemna a iubii.