| DieterBortscher a întrebat:

Salut tuturor. De ce lumea judeca dupa aparente foarte rapid? De ce nu ti se poate da sansa de a arata ce fel de persoana esti in realitate?
Am grija de mine. Haine, igiena, tot ce tine de a te intretine si a te aranja. Nici macar nu am sansa de a spune ceva, asta ca sa nu fie problema cu increderea de sine. Uneori simt ca viata imi da cu parul in cap din punctul asta de vedere, si atunci cand nu te mai intereseaza ce e in jurul tau, atunci apar o gramada de persoane interesate de tine, si aici ma refer la fete. Ca sa va dau un exemplu, am incercat sa vorbesc cu o fata x, iar aceasta m-a refuzat de vreo 2 ori politicos, asta in timp de 2 luni. Cand am simtit ca ma lupt degeaba ca sa mai vorbesc cu fata asta atata timp fara nici un rezultat, m-am "prabusit" si nu m-a mai interesat nimic. Abia atunci, am primit mesaje cu "Spune-mi te rog mult ca nu te-am suparat eu cu ceva. Iarta-ma daca te-am suparat, ca si eu trec prin probleme. Ce se intampla cu tine?". Multi acum mi-ati spune ca asta ar fi un moment in care sa "profit" de ocazie. Usor de spus, chiar daca aveti dreptate, insa in momentele alea nu mai ai absolut nici o putere de nimic. Nu inteleg, par dintr-o data mai interesant atunci cand nu imi pasa de cei din jur? Am mai patit asta asemanator de cateva ori pana acum. De ce sunt judecat imediat dupa primele aparente? De ce trebuie sa fiu "tarat" sau tras pe jos de cineva ca abia dupa sa isi dea seama ce fel de persoana sunt?

5 răspunsuri:
| sammie a răspuns:

Umanitatea s-a schimbat. Dacă nu te văd cu tone de aur la gât, cu părul dat cu gel, cu țoale de mii de euro și fluturând cu banii în mână nimeni nu te ia. Dar stai calm... Va veni și momentul când vei găsi o fată care să te placă așa cum ești. Care să te iubească așa cum dorești și care să te susțină mereu. Trebuie doar să aștepți...

| troleibuz a răspuns:

Refuzul ei nu are legatura cu aparentele neaparat. Poate nu are chef de relatii si atat. Sau are ea motivele ei pe care nu trebuie sa le stii tu. Nu mai lua totul personal. Dupa un refuz daca tu continui sa "lupti" e doar problema ta, nu te pune nimeni sa faci asta, e decizia ta. Nu cred ca dintr-o data e interesata de tine, pare ca esti putin manipulator si o faci sa se simta prost/vinovata ca te-a refuzat. Daca te dai cu fundul de pamant cand cineva te refuza, nu inspiri decat mila. Probabil te-ai purtat foarte dramatic de ti-a trimis asemenea mesaj.

| DieterBortscher explică (pentru troleibuz):

Bro, a fost un exemplu! Exemplul asta e de acum 2 ani de zile. Nu se da nimeni de pamant. Ai facut situatia sa fie mult mai rea decat pare cu ceea ce ai scris aici. Prin "pierderea chefului" e pur si simplu situatia in care nu mai am chef sa contiuni mai departe cand vad ca nu am nici o sansa. Nu sunt manipulator cu nimic. Nu m-am purtat dramatic absolut deloc. Mi-am vazut de treama si m-am axat pe viitorul meu. Apropo, fata a recunoscut ca i-a placut de mine si i-a parut rau ca m-a "alergat" degeaba cand eu i-am aratat ce simt pentru ea cu mult timp in urma. Intrebarea era mai in special pentru persoanele carora nu iti ofera nici sansa de a spune "salut". Nu "salut" literalmente, ci chiar si introducerea conversatiei.