| xxAleXuTzu a întrebat:

Salut va rog sa ma ajutati sunt disperat. am 16 ani si creed ca am candida la penis crying cine stie cum pot sa aflu 100% daca am sau nu va rog ajutati-ma. mie jena sa le zic parintilor straight face de la ce s-ar fi intamplat sau cum nu stiu sunt inca virgin va rog ajutati-ma. pe penis am niste pete rosii iar capul penisului e putin mai alburiu e grav daca am asa ceva?sad

5 răspunsuri:
| Amelya02 a răspuns:

Sfaturi pentru a preveni infectia cu candida:
- Evitati hainele stramte (pantaloni de jeans sau hainele de la sala de gimnastica);
- Evitati lenjeria intima stramta sau cea din fibre sintetice – cea din bumbac este mai sanatoasa;
- Schimbati hainele ude cat mai repede cu putinta – nu stati cu costumul de baie ud;
- Spalati si uscati bine zona genitala cat mai des si evitati sapunul parfumat si colorat, spumantul de baie si dusurile.

Faceti frecvent spalaturi cu apa calda si sarata sau bai calde de sezut cu apa sarata; se evita masturbarile in acest caz
- Adaugati otet sau bicarbonat de sodiu in apa folosita pentru bai locale pentru a contracara orhanul genital.

Fa spalaturi locale cu o solutie de bicarbonat de sodiu alimentar, o lingurita la o ceasca de apa calda, de 2 ori pe zi, dimineata si seara, sterge cu un prosop curat, apoi palica Travocort crema timp de 7 zile.

| IonuţR1995 a răspuns:

Du-te la un doctor fara jena. ca doar nu esti singuru, e inspre binele tau sa te duci cat mai repede. asa ca fuga; d. Bafta!

| Prapacea a răspuns:

1 candidoza este o boală care apare la femei
2 spală-ți *** dupa ce-ți faci laba
3 cred că ai greșit categoria, trebuia să postezi la T/A

| anonima3389 a răspuns:

Du-te la doctor si spune-le parintilor tai, nu este nicio rusine.

| ihategipsy a răspuns:

Da frate dut-e la doctor fara nici o rusine CAT MAI REPEDE