| IonutCiobanescu a întrebat:

Salutare! Iubitei mele i-a întârziat ciclul menstrual cam 3-4 zile, a făcut testul de sarcina și a ieșit negativ, oare poate afecta și faptul că avem o viață sexuală foarte activa întârzierea ciclului menstrual? Și cam când este motiv de îngrijorare? Țin sa mentionez că i-a întârziat din ce mi-a spus ea cam și circa o lună jumate.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad fata habar nu are ca de fapt ea are ciclu de tip NEREGULAT, odata ce vine cand vrea el, chiar si dupa o luna jumate, asa ca, aplicaytia care o foloseste este INUTILA, fiindca femeile cu cilul de tip NEREGULAT, nu pot tine nici un fel de aplicatie sau calendar, fiindca ciclul lor vine cand vrea el, aleator.

Pentru toate femeile care au ciclu de tip NEREGULAT, fiindca nu s epoate tine NIMIC care sa le anunte cand sunt la ovulatie sau insarcinate, sexul este recomandat sa se faca intotdeauna cu prezervativ.

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!
Orice test facut inainte de 21 de zile de la sex este facut inutil si arata eronat, fiindca hormonul hgc nu poate fii prezent inca, in urina.

| dullcat a răspuns:

Buna.Intarzierea ciclului menstrual poate avea multe alte cauze, nu e sarcina singura.

De citit
https://www.drmax.ro/articole/intarzierea-menstruatiei

https://www.medlife.ro/articole-medicale/de-ce-intarzie-menstruatia