| DontWorry350w a întrebat:

Am 14 ani si recent dupa ce am facut niste cautari pe internet am descoperit ca am "fimoza". Am inceput sa ma masturbez la 11-12 ani. Inca de atunci aveam aceasta problema dar pe atunci eu credeam ca e din cauza ca sunt virgin. Imi e rusine sa le spun parintilor si nu as vrea sa merg la doctor. Am si niste "cosuri in jurul capului penisului " dar din cate am inteles nu dauneaza. Cum pot trata fimoza?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Nu te diagnostica singur. Fimoza si masturbarea nu au nimic in comun. Unii baieti nu se pot decalota pana pe la 14-15 ani fara sa aiba fimoza. Cam asta e situatia de care vorbeste corbulrosu. Cel mai bine ar fi sa vezi un doctor, lasa rusinea deoparte. Oricum daca ai fimoza nu tratezi problema singur.

| DontWorry350w explică (pentru SkyPilot):

Adica este posibil sa treaca de la sine?

| SkyPilot a răspuns (pentru DontWorry350w):

Este posibil, dar as zice sa nu contezi pe asta. La 14 ani ar trebui sa te vada cineva si sa fii sigur. In general o problema medicala trebuie tratata la timp, pe masura ce o lasi devine mai greu de rezolvat. Spune-le parintilor, nu e o rusine, asa te-ai nascut.

| DontWorry350w explică (pentru SkyPilot):

Dar totusi..Chiar nu stiu cum sa le zic, cand. apoi, stiu ca e amuzant, nu as vrea sa merg la doctor pentru ca nah... daca mi se scoala laughing

| SkyPilot a răspuns (pentru DontWorry350w):

Crezi ca nu I s-a mai intamplat? Poate ai noroc de o doctorita tanarawinking

| DontWorry350w explică (pentru SkyPilot):

Mersi pentru incurajare big grin

| SkyPilot a răspuns (pentru DontWorry350w):

Si eu pentru fundita happy
Nu lasa problema nerezolvata, chiar daca nu ai nimic, iti iei o povara de pe inima.

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

În general, NU se efectuează intervenţia chirurgicală, ci se prescriu anumite creme cu antibiotic sau corticosteroizi ( ex: Betametazona/Betaderm ).

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cu ajutorul unor creme/unguente necesare ca sa se inmoaie preputul (pielea) care acopera glandul (capul) si multa munca de manevrare a acestei pieli pana vei simti ca se decaloteaza (beleste) usor fara sa-ti provoace disconfort. Iti recomand sa vorbesti totusi cu parintii sa te duca la medicul de familie.

| AlexDFY a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau, sa nu iti fie rusine, dupa ce o sa vorbesti o sa iti mai usor, daca nu mergi la doctor acum sa te tratezi, imagineazati ca se poate inrautatii, si nu te diagnostica singur, las-o mai usor cu jucaria, si bafta.