| razor1997 a întrebat:

Salutare TPU, am incredere ca ma veti ajuta cu cele mai bune sfaturi.
Eu am aproape 19 ani, si fata de care imi place are proaspat 20 de ani si e sora prietenului meu.
O cunosc de aproape atat timp de cand il cunosc si pe fratele ei 5-6 ani, si o simpatizez din prima zi in care am vazut.o dar din cauza fatului ca era mai mereu intr.o relatie, nu am avut ocazia sa o abordez cum as fi vrut.
Vorbesc cu ea doar cand trec prin vizita, si uneori chiar cu orele cand nu are treaba si eram singuri la ea acasa, dar nu simteam atractie din partea ei, ceea ce s.a intamplat mai rar de cand este din nou singura si iese cu colegii de facultate.
Vorbeam cu ea despre tot felul de lucruri, si imi cerea pareri despre cum arata si alte chestiuni, chiar si cand se pregatea sa iesea cu prietenul ei, imi cerea parerea, dandu.mi mintea peste cap si sfaramandu.mi inima.
Nu am reusit sa ma apropiu mai mult de ea, adica sa iesim singuri sau sa tin legatura prin mesaje, dar cred ca am o bulina alba de la cadoul ce i.l am facut de ziua ei, era asa de fericita ca nu imi mai dadea drumul din brate, era o ocazie perfecta sa avansez relatia cu ea dar a fost chemata la o petrecere surpriza si m.a lasat cu buza umflata, la onomastica ce a avut loc a doua zi era mai distanta si ocupata cu ceilalti, eu fiind singura persoana straina de rudele ei ceea ce ma face sa ma simt putin special, dar ea cred ca ma vede doar ca pe prietenul fratelui ei mai mic.
Cu orice pot il ajut si pe el si mama lui cu orice treaba se iveste cand vin in vizita, ea spunandu.mi ca sunt de.al casei, dar eu vreau sa ma apropiu de ea prin familea ei si stiu daca e calea cea buna. Vreau sa reusesc sa o invit in oras, la un suc,film, parc undeva unde sa pot avea atentia ei voit, nu pentru ca nu are ce face, si as vrea sa o fac sa ma aplaca cum o plac eu.
Multumesc antincipat, am invredere in voi!

5 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Din pacate cred ca esti decat un prieten pentru ea, incearca sa iti gasesti pe altcineva.

| WaterDrop a răspuns:

Nu.NU! Te vede doar ca pe un prieten exact cum ai spus si tu.Ia`ti gandul de la ea si cauta`ti pe altcineva.Este trist, dar nu te mai amagi singur si mergi mai departe.Chiar daca vei reusi, nu va dura, pentru ca vei fi doar un gol pe care simte nevoia sa-l umple la momentul respectiv apoi va pleca iar.

| Lav1niia a răspuns:

Dacă o cunoști de 5-6 ani și în toți anii ăștia nu ți-a dat nici un semn că te place, sigur nu te place. Nu are rost să te mai amăgești, sincer. E clar că te vede ca pe un prieten bun, nimic mai mult.

| razor1997 explică:

Speram la niste raspunsuri mai pozitive, dar apreciez ca mi ati citit povestea

| Pacuraru_Macedon_1999 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa ii zici intr-un fel ce simti pentru ea, dar sa nu te simti stanjenit sau ciudat, toti au simtit asta candva si nu are de ce sa fie desgustata. In plus poate vei rezolva ceva.