| Anon9919 a întrebat:

Salutari.
Prietenei mele intarzie menstruatia de mai mult de 7 zile. Posibil sa fi ramas insarcinata?
Daca da, se mai poate face ceva sa piarda sarcina?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stim multe date, d eci nu ne putem pronunta!
Ce tip de ciclu are fata?
-REGULAT (care vine FIX la acelasi numar de zile luna de luna) sau
-NEREGULAT (care vine in zile diferite in fiecare luna sau la mai multe luni).
A avut sex protejat sau nu?
Cand, in perioada fertila sau nefertila?
Daca este cumva insarcianta nu se mai poate face nimic acum, decat avort medical, la orice cabinet de obstretica -ginecologie, asta in situatia in care nu doreste sa pastreze copilul.

| corbulalbrosu a răspuns:

In acest moment se poate face testul de sarcina, fiindca rezultatul obtinut va fi in proportie de peste 98-99% VALID, VALABIL si CORECT> in cazul in care rezultatul este NEGATIV restul trebuie repetata dupa 3-4 zile pentru a obtine cinfirmarea sau infirmarea primului rezultat obtinut.
in cazul in care rezultatul testului de sarcina este POZITIV, in acel caz este instalata o sarcina care are varsta de 3 saptamani si in acest caz evolutia sarcinii se poate intrerupe numai prin avort care poate fi efectuat medicamentos in intervalul cuprins intre a 5-a si a 8-a saptamana (inclusiv). Ulterior avortul poate fi efectuat intre a 9-a si a 12 saptamana de sarcina prin metoda aspiratiei sau prin chiuretare chirurgicala. Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

A rămas însărcinată dacă ai făcut sex neprotejat și ai ejaculat în ea.

| Anonimfath555 a răspuns:

Dacă ați făcut sex neprotejat iar ghinionul ca ea să fie în perioada de fertilitate ridică atunci sunt mari șanse să fie însărcinată. Informează-te despre testul de sarcină, face unul și vă liniștiți. Cred că doar prin avort se mai poate pierde sarcina. Dacă gresesc vă rog să nu veniți cu, comentarii jignitoare