| Mariamaria55 a întrebat:

Scurgerile rozalii după menstruație sunt normale? E deja a doua zi.
Menționez ca pana acum le-am avut maronii și durau doar o zi.

1 răspuns:
| QElenaBoghiu a răspuns:

Orice modificare a echilibrului florei bacteriene normale poate afecta mirosul, culoarea si textura scurgerii vaginale. Acest lucru poate fi cauzat de urmatorii factori:

antibiotice si tratamente pe baza de steroizi;
vaginoza bacteriana, cu o incidenta mai mare in randul femeilor insarcinate sau a celor cu mai multi parteneri sexuali;
anticonceptionale;
cancer cervical;
chlamydia sau gonoreea;
diabet;
produse de ingrijire si curatare cu un continut mare de parfum sau alte substante chimice;
infectii pelviene dupa unele interventii chirurgicale;
boala pelviana inflamatorie;
trichomoniaza, infectie parazitara cauzata in general de intretinerea raporturilor sexuale neprotejate;
atrofie vaginala, caracterizata de subtierea si uscarea peretilor vaginali in timpul menopauzei;
candidoza.

Tipurile scurgerilor vaginale anormale si cauzele acestei manifestari sunt:

Scurgere vaginala sangerie sau maronie cauzata de ciclu menstrual neregulat, cancer endometrial sau cancer cervical, caracterizata de sangerari anormale si durere pelviana.
Scurgere vaginala vascuoasa si de culoare galbena, cauzata de gonoree si caracterizata de sangerari intre menstre si incontinenta urinara.
Scurgere vaginala galbena sau verzuie, cu un miros neplacut, cauzata de trichomoniaza si caracterizata de durere si senzatie de mancarime in timpul urinarilor.
Scurgere vaginala de culoare roz, cauzata de lochia, sangerare aparuta imediat dupa nastere.
Scurgere vaginala vascuoasa, alba si branzoasa, cauzata de candidoza vaginala si caracterizata de inflamatie si durere la nivelul vulvei, mancarime si durere in timpul actului sexual.
Scurgere vaginala alba, gri sau galbuie cu un miros extrem de persistent, cauzata de vaginoza bacteriana si caracterizata de senzatie de mancarime si arsura, inrosirea zonei respective si inflamatii ale zonei vulo-vaginale.