| BubbleGumx3 a întrebat:

Am 13 ani iar menstruatia mi-a venit tot la aceasta varsta, insa nu stiu exact in ce luna. Nu mi-a mai venit de peste 7-8 luni, aproape 10 luni. Stiu ca nu este normal dar mi-e frica sa merg la ginecolog, fiind asa tanara. Ar fi prima oara si chiar nu imi doresc sa merg. Ieri am avut o scurgere maronie abundenta, iar astazi nu mai am nimic. Ce e in neregula cu mine? Am auzit ca scurgerile maronii sunt scurgeri premenstruale, dar nu este prima data cand am aceste scurgeri. Am o prietena care acum un an a avut o infectie vaginala, din cate am inteles, si i-a curs sange, ea crezand ca i-a venit menstruatia, insa i s-a intamplat doar o data sau de doua ori, pana a tratat infectia. Oare am avut si eu una? Mentionez ca am avut menstruatie doar de 2 ori, fiind neregulata si fara dureri. Va rog sa ma ajutati. Dau funda!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că ai de ce să te nelinişteşti!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Iar scurgerile maronii ( pe care zici că le-ai avut ) POT să reprezinte menstruaţia din acele luni!

Oricum, ar fi INDICAT să mergi la un control ginecologic pentru a exclude existenţa unui chist ovarian.

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană ( sau una vaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

Toate cele bune.

8 răspunsuri:
| DomnişoaraClannad a răspuns:

Spune-i maică-tii că nu e normal şi du-te la doctor că nu te mănâncă.

| RexCuParuCret a răspuns:

Server Nou foarte smecher fratilor cel mai bun dintre toate incercate de mine adresa 93.119.26.216:7777 players : 11/100! GreeTiger

| CorNNeL a răspuns:

Recomand sa te duci la ginecolog nu e nimic special daca tie rusine, multe fete se duc tu de ce sa nu, du-te si ai sa vezi ca totul va fi bine, nu se termina viata aicia laughing Succes papusico happy

| ElyNix23 a răspuns:

S-ar putea să fie vorba doar despre niște deleglări. Du-te la ginecolog cu mama ta, te asigur că nu te va mânca. La urma urmei, ești și tu femeie. Cândva tot va trebui să mergi.
În plus, nu te panica. Orice ar fi, se va rezolva. Succes. Ceao.:*

| AmandaX a răspuns:

Sincer ar trebui in primul rand sa vb cu parintii tai... si dupa ar trebui sa consulti un specialist... sigur te v.a lamuri

| Bolohan_Petronela_1998 a răspuns:

Poate ai avut o dereglare, poate ti a venit prea devreme si acum ai o pauza, eu cunosc o femeia care a patit la fel(avea vreo 14 ani) :I-a venit cateva luni si apoi s a oprit,apoi mama ei a dus o la ginecolog,crezand ca a ramas insarcinata,insa nu era asa,avea de fapt dereglari,pentru ca i-a venit menstruatia prea devreme,apoi i-a dat de urmat un tratament si a inceput sa i vina cu regularitate,fara alte probleme. Asa ca ia si anunta-ti parinti, macar mama si du-te la un control, nu cred ca e nimic grav, dar daca e se poate agrava daca nu te duci la timp, poate o sa ti de si tie un tratament ceva si o sa te faci bine! big grin

| Hellen94 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si spune-i problema, nu-ti fie rusine, e vorba de sanatatea ta, e posibil sa ai niste dereglari hormonale.Sora mea la 13 ani avea tot asa dereglari de ciclu uneori nu avea deloc si a fost operata de chist ovarian.