| anonim_4396 a întrebat:

Se poate ca o fata sa ramana gravida daca baiatul s-a udat inainte de actul sexual? Contine sperma acel lichid?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, acel lichid contine cateva sute de mii de spermatozoizi si fata poate ramane insarcinata daca acel lichid ajunge pe vulva sau in vaginul ei.

| Contrast a răspuns:

Acel lichid se numeste lichid seminal, si nu contine sperma. Componentele lichidului seminal sunt: apa (care asigura deplasarea spermatozoizilor), mucus (pentru lubrifierea canalelor), substante de neutralizare a aciditatii din uretra si vagin, substante ce favorizeaza coagularea spermei in vagin, fructoza (pentru a furniza energie spermatozoizilor), acid ascorbic, antigeni, calciu, clor, colesterol, colina, acid citric, creatina, ADN, inositol, acid lactic, magneziu, fosfor, potasiu, acid piruvic, sodiu, sorbitol, spermidina, spermina (responsabila cu gustul specific al spermei), acid uric, uree, vitamina B12 si zinc.
Deci doar daca s-a udat, si nu au avut un contact anterior, fata nu poate sa ramana gravida.

| Missy_4676 a răspuns:

Da contine, nu multa dar de ajuns ca fata sa ramana insarcinata.Acum depinde de perioada in care era.

| Blondyx a răspuns:

Nu poti ramane gravidakissstai linistita

| Irina1705 a răspuns:

DA, lichidul contine spermatozoizi si nu sperma.