| deereeglat a întrebat:

Sperma care a intrat in contact cu aerul mai este valabila pentru o femeie? Adica de exemple daca un barbat ejaculeaza in afara apoi continua actul sexual fara sa se curete, poate femeia sa ramana gravida?
Din lichidul preejaculator se poate ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Spermatozoizii raman activi pana in momentul in care exista apa in lichidul spermatic care reprezinta componenta principala a spermei. Spermatozoizii mor doar in momentul in care se evapora complet apa/umezeala din sperma. Trebuie stiut faptul ca in urma unei ejaculari, intotdeauna ramane o anumita cantitate de sperma in uretra, care este suficienta pentru a se realiza cu succes o procreere. In situatia descrisa in intrebare nici nu mai este nevoie de lichid preejeculator fiindca sperma ramasa in uretra (canalul din penis) in urma fluidizarii devine lichida si va continua sa se prelinga, scurga din penis de regula pana in momentul urmatoarei ejaculari. Intro astfel de situatie posibilitatea de a se forma o sarcina este practic aproape aceeasi cu cea in care ejacularea s-ar fi produs direct in vagin. Sarcina poate sa se formeze bineinteles daca este indeplinita conditia absolut obligatorie ca sexul respectiv sa se produca in perioada fertila. In cazul in care nu exista si un OVUL VIABIL formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA. Este exact ca si in cazul prepararii unei omlete/papare; nu este suficient sa ai o tigaie si ulei deoarece omleta nu poate fi preparata daca nu ai cel putin si un...OU. Lichidul preejeculator asa cum este produs de glandele bulbouretrale NU CONTINE spermatozoizi. Insa se poate contamina prin amestecarea cu eventualele urme/ramasite de sperma existente in uretra de la o ejaculare anterioara. Sanatate.

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

1.Poate
2. Se strecoara si acolowinking

| Emilian65 a răspuns:

Daca ejaculeaza in afara si apoi continuati actul sexual, cu siguranta ca vei ramane gravida daca esti in perioada fertila.

| Stoica_Paulica_1995 a răspuns:

Da o intrebare foarte interesanta....Probabil