| anabell25 a întrebat:

Se poate vedea si in timpul zilei, indiferent de ai mancat, testul de sarcina iti poate arata la fel, sau e mai bine sa il faci dimineata la prima ora?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul de sarcina nu e influentat de ce ai mancat. El e influentat de cat de concentrata e urina. Prima urina de dimineata e mai concentrata, de aceea testul se pozitiveaza cu vreo 3 zile mai repede daca il faci din urina de dimineata.
Asadar, daca vrei sa faci un test de sarcina si sa te poti baza pe rezultat, fie il faci in a 22 a zi de la contactul sexual sau intr-a opta zi de intarziere a menstruatiei din urina de dimineata, ori il faci in a 24 a zi de la contact sau in a unsprezecea zi de intarziere a menstruatiei la orice ora.

Laur
| Laur a răspuns:

Eu nu m-as lua asa mult dupa ce scrie pe ambalaje, mai ales dupa cele care "detecteaza sarcina cu 4 zile inainte de intarzierea menstruatiei", maine poimaine apar teste care detecteaza sarcina inainte de contactul sexual happy

Cand esti la limita ca perioada e bine sa faci din urina de dimineata, tine cont ca gonadotropina corionica (hormonul "cautat" de testele de sarcina) se dubleaza de la o zi la alta, iar in urina ajunge mai tarziu decat in sange.

| kenzo007 a răspuns:

Buna...
Din cate stiu eu scrie pe pachet dar poti intreba la farmacie si din cate mai stiu il poti face oricand pentru ca daca esti insarcinata tot aparehappy

| mcvlad a răspuns:

Din cate stiu, sunt de doua feluri : teste care trebuiesc facute dimineata si teste care pot fi facute pe toata durata zilei. Iti va spune farmacista ce si cum.