| Dearscorpion a întrebat:

E drept ca testul de sarcina nu se face in timpul zilei ca nu arata corect ci numai dimineata?

Răspuns Câştigător
| SoryIna a răspuns:

Teoretic la prima urina. Deci daca nu ai fost dimineata la toaleta poti sa il faci si la 3 dupa masa si iti da acelasi rezultat. Dar nu asta conteaza. In prima urina sunt mai multi hormoni "ai sarcinii".

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

In primele 20 de zile trebuie facut dimineata inainte de masa, dupa 20 zile el ar trebui sa indice corect indiferent cand a fost facut.

| raspunz a răspuns:

Testul de sarcină se poate face în orice moment al zilei. Se bazează pe identificarea niveluluiunui hormon în urina femeii gravide. Acest hormon începe să fie la un nivel detectabil abia la 6-7 zile după ce oul s-a implantat în mucasa uterină. Din acest motiv în primele zile e posibil ca nivelul să fie prea mic pentru a fi detectat. Urina de peste zi este mai diluată pentru că bem apă/ceai/cafea/suc. În timpul nopții urina e mai concentrată (de asta e mai închisă la culoare dimineața) și astfel nivelul acelui hormon va fi mai mare dimineața, astfel șansele de a-l depista prin testul de sarcină sunt mai mari.
Dacă sunt dubii se reface peste câteva zile când deja ar trebui să fie mai mare. (cu excepția sarcinilor extrauterine la care nivelul hormnului respectiv crește mai greu).
Sper că te-am lămurit, dacă mai ai alte întrebări îți stau la dispoziție.
Numai bine!

| Adina77 a răspuns:

Ideal ar fi sa folosesti urina de dimineata.
Insa e concludent si la celelalte urini.

| LolitaLempicka a răspuns:

nu citesti prospectul? ai lamuriri acolo...o gramada

| Andrei234141 a răspuns:

Da e corect

| andizabos a răspuns:

Nasol de tine.

| Stefan_Anca_1989 a răspuns:

Se poate face in orice moment al zilei...