| SeptemberSweetDisaster a întrebat:

Se vor mai pune note la Sport, muzica, desen si religie?
Vazusem la tv, ca nu se vor mai pune note la sport, muzica, desen, religie.Este adevarat sau doar un zvon.Se va incepe de anul acesta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideal ar fi să nu se pună note deoarece capacitatea fiecăruia de a participa la ele ţine de o anumită înclinaţie către acel subiect. Sportul - nu toţi sunt gimnaşti, nu poţi să dai copilului 4 că nu poate să facă roata. Dând o notă mică, îl descurajezi şi el se simte prost că nu ajunge la nivelul unor colegi etc. etc. (teroare, eu mi-am luat scutire în liceu din cauza astalaughing). Acum, la facultate, ora de sport e perfectă, participi cu drag - aerobică, baschet, badminton, fitness. Nu se dau note, ci un admis/respins la sfârşitul semestrului. Ar trebui ca şcolile să ia exemplu.
Muzică şi desen - dacă nu ţine de istoria artelor, despre care elevul trebuie doar să înveţe şi să se documenteze, ci implică numai (sau în cea mai mare parte) capacitatea de a cânta frumos în cor sau de a picta un peisaj reuşit, iarăşi, notarea este greşită. Dar, în general, se dau note mari tocmai fiindcă nu poţi pretinde ca elevii să aibă talent.
Religie. Încep prin a spune că dintotdeauna s-au dat note mari la religie deoarece copiii sunt foarte sensibili şi o notă mică la acest subiect poate determina renunţarea la orice ţine de Divinitate. De aceea, se încurajează credinţa prin acele note mari, uneori şi fără merit. Dacă nu s-ar da note deloc, ar fi mult mai lejer din start. Religia ar trebui să fie o materie opţională (e posibil să devină) din diverse motive.
Nu cred că într-adevăr se vor face aceste modificări, dar consider că ar fi ideal deoarece notarea la aceste materii ce ţin strict de aptitudini personale este foarte subiectivă şi, în consecinţă, de multe ori nedreaptă faţă de elevi.

5 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Notele la religie oricum sunt prin definiţie stupide aşa că n-ar fi deloc o idee rea. Rămâne de văzut că învăţământul ăsta se schimbă mai des decât îmi schimb eu şosetele.

| Anileda a răspuns:

Nu stiu.

| SlowLikeSnow a răspuns:

Bine ar fi de nu s-ar pune notele la mate, fizica si chimielaughingda nu a vem noi norocu astalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarat.
Stai linistita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea eu.