| VampireDeea144 a întrebat:

Sinonime la cuvantul lenesbig grin (is in pana de ideilaughing )

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

LÉNEŞ adj., s. indolent, puturos, trândav, trântor, (rar) somnoros, (înv. şi pop.) neharnic, (reg.) caniv, lenos, zăcaş, (Mold.) duglan, dugliş, lainic, (prin Olt.) sanchiu, (Transilv. şi Bucov.) trând, (înv.) lenevos, tanduriu. (Om ~.)
laughing

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| NuAmGăsitNume a răspuns:

Trantor

| Arekandera a răspuns:

Indolent,puturos,trandav si cateva din graiul popular (reg.) caniv, lenos, zăcaș, (Mold.) duglan, dugliș, lainic, (prin Olt.) sanchiu, (Transilv. și Bucov.) trând.

| faranume_3531 a răspuns:

Trantor,trandav,puturos,neharnic,somnoros big grin

| faranume_3531 a răspuns:

Trandav, trandov,,puturos, somnoros, neharnic.

| Catalina13_8929 a răspuns:

Ai gresit categoriabig grin

| Joky a răspuns:

Trandav, puturos, indolent, pierde-vara, inactiv