| AMATTO a întrebat:

Situație ipotetică: Te înțelegi foarte bine cu o colegă de serviciu. Discutați diverse, râdeți, glumiți, mergeți împreună la butic în pauza de masă, etc. (doar sunteți 8 ore împreună zilnic). Nu există nimic altceva (fizic) doar îți place ca om, colegă, ca ființă.
Tu fiind căsătorit, s-ar interpreta că ești infidel?
Ai voie să-ți placă de altcineva mai mult decât de partenera ta? (chiar dacă e involuntar și din alte puncte de vedere, nimic legat de sex).
Se consideră deja că înșeli emoțional?

Răspuns Câştigător
| Allhambra a răspuns:

Nu e nici un fel de inselat. Dar tu esti singur in masura sa analizezi situatia. Daca totul se reduce doar la ce ai povestit fara posibilitatea de a evolua spre altceva, nu inseamna nimic.
Sunteti doar doi colegi si atat.
Normal ca poate sa-ti placa altcineva mai mult din alte puncte de vedere. Poate are talent la desen sau canta frumos sau stie sa spuna bancuri, sau chiar poate avea anumite parti anatomice mai atragatoare. Daca esti insurat nu inseamna ca ai devenit incapabil sa mai admiri altceva ce nu are sotia ta.
Pe sotia ta ai ales-o pentru un cumul de insusiri, cumul care in mod sigur depaseste ce are colega de birou punctual. Deci iar e o falsa problema.
Iar chestia cu inselatul emotional nu inseamna nimic. Scuza incapabililor.

Răspuns utilizator avertizat
| Allhambra a răspuns (pentru AMATTO):

Daca nu esti capabil ca persoanei de langa tine sa-i mentii treze bucuria vietii a relatiei si bucuria de a te avea langa ea,
cand va cauta asta in altă parte, nu vei recunoaste ca tu ai fost incapabil. Vei da vina pe ea ca te-a inselat emotional, chiar daca tu esti o epava emotionala.

32 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Consider ca e ok cat timp exista o limita, si stii ca nu vrei altceva decat conversatie si timp petrecut intr-un vibe pozitiv, cu glume si stare de bine sa treaca ziua de munca mai usor. Dar, ai grija ca de la conversatii banale si glume sa nu aluneci prin alte parti... mai intime. Cu cat te apropii mai mult de o persoana de sex opus si te intelegi mai bine, poate aparea dorinta sexuala. Lucrez in fabrica de 7 ani deja, printre sute de oameni, anul asta am vazut doua cazuri deja, o mama cu 2 copii acasa, care a calcat stramb cu un tip din fabrica care voia doar aventuri, si alt caz cu un sot care si-a inselat nevasta tot in fabrica, dar a avut norocul ca ea sa nu afle deoarece lucreaza in alta parte. Sper ca "nu exista nimic altceva", vezi sa nu aluneci, zi faina.

| Drimmero a răspuns:

Daca e doar colega si iesiti doar ca niste colegi nu e nimic, luati masa in oras, beti o cafea ca se mai intampla, mai ales daca tu nu simti nimic pentru ea, nici sexual nu te atrage, nici emotional, nici mental, nici nici, atunci chiar nu poate insemna o amenintare pentru casnicie sau o relatie serioasa.

| LoveSleep a răspuns:

Nu s-ar interpreta ca fiind infidel.
Inca. Dar se va interpreta când te vei îndrăgosti de ea. Sau când vei admite ca ai făcut-o.

| Werrich a răspuns:

Domnul nostru ne-a grăit limpede: „Oricine se uită la femeie, poftind-o, a şi săvârşit adulter cu ea în inima lui" (Matei 5, 28)

Răspuns utilizator avertizat
| Werrich a răspuns (pentru AMATTO):

Atunci este doar un act de admiratie fata de cineva, este un act de amicitie.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Te rezumi doar la conversații în legătură cu serviciul,cu munca care o prestați. Dacă în pauze mâncați doar voi doi atunci nu este în regulă,trebuie să nu te atașezi de persoanele de la muncă,de vecine, colege de școală dacă tu ești într-o relație, sau ca să înțelegi mai bine cum ar trebui să te comporți, atunci pune-te în locul partenerei, ți-ar plăcea să fie abordată de alți bărbați la modul cum faci tu cu altele?

Răspuns utilizator avertizat
| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru AMATTO):

Păi în pauze alta este când sunteți și cu alți colegi și alta e când ești doar tu cu ea,știu caz când el,era și șef mânca doar cu ea, o colegă, o aștepta la masă doar pe ea și ea la fel îl aștepta pe el și nu se puneau la masă cu ceilalți colegi ci se retrăgeau doar ei, deci clar asta nu este relația pe care trebuie să o ai cu o colegă.Și încă o chestie atunci când conversați doar voi doi discuția poate duce la chestii intime, însă când sunteți în grup ești mai atent la ce spui și gesturile pe care le ai.

Răspuns utilizator avertizat
| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru AMATTO):

Eu cred că tu vrei să procedezi precum zicea un mare " filozof" laughing
"Recunosc nevastă mai beau un pahar
Nu te înșel cu alta eu doar te compar
Și de câte ori fac asta mereu
Jur că îmi dau seama ce am acasă eu"

Răspuns utilizator avertizat
| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru AMATTO):

Oricum cine vrea să te înșele, cine vrea să își bată joc de tine, evoluția tehnologiei vine în ajutorul celor infideli.Așa că poate să fie în pat cu tine și ea pe telefon face schimb de "informații" cu altul, iar el cu o alta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca daca petreci foarte mult timp zilnic cu tipa respectiva separat de restul colectivului de la munca atunci depasesti o anumita limita si nu e ok. Nu cred ca are niciun fel de relevanta daca te simti sau nu atras fizic de ea. Oricum asta este o chestie din capul tau pe care doar tu o stii. Fidelitatea are legatura cu limitele relationale pe care le ai atunci cand interactionezi cu alte persoane, nu cu faptul ca simti sau nu atractie fizica fata de cineva. Asta tine mai mult de instinct. Parerea mea e ca daca iti place sa-ti petreci timpul cu acea colega ar fi bine sa incluzi si alte persoane din colectiv in aceasta prietenie dintre voi. Atunci lucrurile ar fi ceva mai ok.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AMATTO):

In trecut fidelitatea era legata de faptul ca daca sotia ar fi facut sex cu altul, in cazul in care ar fi ramas insarcinata, sotul ar fi pierdut posibilitatea de a stii daca copilul respectiv este sau nu al lui. In zilele noastre nu mai are legatura cu asta. In prezent nevoia de fidelitate vine din teama de a nu fi inlocuit. Teama asta este normala si omeneasca intr-o anumita masura avand in vedere ca in societate exista relatiile de cuplu, iar oamenii se pot inlocui. Nu exista niste limite clare general valabile. Lucrurile astea sunt percepute diferit de fiecare. Nu e vorba despre ce ai voie sau nu sa faci, ci despre ce anume ar rani sau nu sentimentele sotiei. Asta pentru ca scopul este sa te intelegi bine cu sotia, nu sa fii tu un om cat mai corect. Ai putea sa ai discutii cu ea mai generale legat de limitele care ar fi ok sa le ai atunci cand relationezi cu alte persoane. Pe unele le poti prezenta ca pe niste scenarii fictive fara sa te incluzi si pe tine in povestire. Asta ca sa ii testezi reactiile si parerile. Parerea mea e ca in situatia descrisa de tine ar fi ceva rezonabil sa incluzi si alti colegi in acea prietenie si sa petreceti timp doar voi doi doar in cazuri rare atunci cand ceilalti nu sunt disponibili. Dar asta este strict parerea mea. Sotia poate gandi diferit.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AMATTO):

Eu consider ca daca stai in fiecare zi o gramada de timp doar tu cu respectiva este mult. Daca colegul respectiv ar fi barbat ar fi o situatie diferita. Asta nu este pentru ca ai relationa neaparat diferit cu un barbat. Este pentru ca daca tu nu ai dat in trecut semne ca ai avea vreo alta orientare sexuala atunci oamenii pleaca de la presupunera ca esti heterosexual si ca limitele pe care le ai sau nu le ai atunci cand relationezi cu persoane de acelasi sex au legatura doar cu tine, nu si cu faptul ca esti sau nu intr-o relatie. Spui ca daca ea s-ar simti ranita de ceea ce faci e ceva nefondat. De ce consideri ca daca ai face sex cu alta cu care nu te intereseaza sa fii intr-o relatie de cuplu ai depasi o limita pe care nu ai depasi-o daca ai fi in fiecare zi foarte prietenos cu o tipa timp de 8 ore pe zi? Parerea mea este ca daca te porti asa cum ai descris mai sus atunci cel mai probabil i-ai trada increderea. Ideea este sa puteti gasi o solutie ca sa se simta si sotia ok. Sau poate ca ea nu s-ar simti ranita de ceea ce faci. Dar cred ca ar fi mult mai probabil ca ea se simta destul de nasol.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AMATTO):

Tu cand consideri ca s-ar putea spune ca depasesti anumite limite cu alte persoane?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AMATTO):

Am inteles. Poate ai dreptate. Nu m-am gandit in felul asta. Cred ca aici depinde mult si de cum comunici. Daca te exprimi ca acum cred ca ai sanse mult mai mari sa fie intelegatoare decat daca ii spui din start ca este interzis sa fie geloasa. Daca ii spui ca nu are voie sa fie geloasa asta ar putea fi destul de frustrant. Daca ii respecti sentimentele persoanei de langa tine atunci increderea ei in tine va creste odata cu timpul. De curiozitate, logodnica ta este geloasa de fel?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AMATTO):

Am inteles. Esti un om mai relaxat. Altii ar fi luat-o la fuga daca le-ar fi spus cineva chestiile alea. Deci, inteleg ca ceea ce ai spus despre faptul ca esti nasol daca doar presupui era mai mult gandirea ei decat a ta. Eu nu prea inteleg. Adica daca, de exemplu, eu as afla ca de vreun an incoace iubitul meu umbla pe ascuns cu alta cu care nu a facut niciodata sex atunci ar trebui sa consider ca este in regula sau cum consideri ca ar trebui sa ma port? De ce daca ar face sex cu o persoana cu care nu il intereseaza sa fie intr-o relatie de cuplu ar depasi o limita pe care nu ar depasi-o fiind extrem de prietenos cu alte fete? Conform logicii logodnicei tale eu daca as afla ca iubitul meu chiar ma inseala iar el spune ca nu este asa atunci eu ar trebui sa-l cred pe cuvant?

Răspuns utilizator avertizat
| Ava1231 a răspuns:

Pai bineînțeles ca nu e normal sa iti placa mai mult de altcineva decat de partenera ta.

Răspuns utilizator avertizat
| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru AMATTO):

Tu personal controlezi asta. Când iubești cu adevărat oricare altă femeie este văzută ca "urâtă" în ochii tăi căci a ta este perfectă.Eu cred că bărbatul care se "înțelege" mai bine cu oricare altă femeie față de propria sa parteneră se datorează lipsei de comunicare cu partenera și atunci el găsește ce îi lipsește partenerei în altele.

Răspuns utilizator avertizat
| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru AMATTO):

În tot și în toate trebuie să existe un echilibru, o limită. Însă fiecare pricepe și percepe viața după capacitatea sa intelectuală.Sau mai pe înțelesul tuturor "Ce ție nu îți place altuia nu- i face."