| alecsa91 a întrebat:

Stie cineva ce inseamna "Bait-and-Switch"?

4 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Momeala si schimb

| OnuOnulică a răspuns:

Vezi aici traducerea completă: https://en.wikipedia.org/wiki/Bait-and-switch

| 4psiho a răspuns:

Este o formă de fraudă utilizată în vânzările cu amănuntul, dar de asemenea este folosită și în alte contexte. În primul rând, clienții sunt 'momiți' cu produse sau servicii de publicitate la un preț scăzut, dar atunci când clienții vizitează magazinul, ei descoperă că bunurile respective nu sunt disponibile (s-a terminat stocul, e pe drum mașina de aprovizionare) iar clienții sunt presați de către consultanții de vânzări să ia în considerare un produs similar care nu are reducere sau un produs din aceeași gamă dar mai mare la preț.

| cristintza94 a răspuns:

Momeala si schimb