| andreeacojoc3445 a întrebat:

Stresul, tristețea, un soc ar putea influența menstruația? Adică ar putea fi un motiv pentru care sa întârzie?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, menstra nu intarzia din cauza stresului sau a tristetii, ci din cauze hormonale.

| corbulalbrosu a răspuns:

NU, fiindca ziua sau data precisa/exacta de incepere a menstruatiei este "programata" STRICT HORMONAL cu fix 14 zile inainte chiar din momentul producerii OVULULUI de catre foliculul ovarian. Din acest motiv in afara unor boli sau afectiuni medicale care ar putea afecta functionarea corecta si normala a glandelor endocrine, starile prezentate in aceasta intrebare NU pot provoca sau influenta neinceperea sangerarii menstruale. Multa sanatate!