| Elisabeta21 a întrebat:

Stresul poate sa iti intarzie menstruatia?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU. Menstruatia este un proces fiziologic care face parte dintr-un ciclul menstrual si este dirijat si coordonat STRICT HORMONAL in functie de cantitatile produse si a echilibrului procentual existent intre cei 2 hormoni feminini ESTROGEN si PROGESTERON produse in glandele endocrine. INTARZIEREA producerii menstruatiei se datoreaza intotdeauna NUMAI/DOAR din cauza functionarii incorecte si/sau defectuoase a glandelor amintite. Momentul producerii/inceperii urmatoatei menstruatii este declansat din clipa in care OVULUL isi pierde VIABILITATEA adica cu 14 zile inainte de procesul menstrual efectiv. Probabilitatea ca in acel moment sa existe si o stare de stres nu poate fi exclusa, insa IN NICI UN CAZ starea de STRES, NU ESTE factorul care sa provoace "declansarea" peste 14 zile a viitoarei menstruatii. Sper ca aceste explicatii sa iti ofere o imagine catusi de cat clara asupra modului in care decurge un ciclu menstrual big grin Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da.

| Sfatosul2012 a răspuns:

Da e posibil sa-ti intarzie. Dar doar sa nu fie stresul de dupa un contact neprotejat, ca atunci nu i de la stres ii de la sarcina.

| MeiAnneMei a răspuns:

Nu prea, dar e posibil în unele cazuri.

| Elisabeta21 explică:

Contacte am avut doar protejate. Stresul e din cauza ca voi avea niste examene