| anonim_4396 a întrebat:

Sufar de o boala a sistemului nervos, si anume masturbarea.
A devenit ca un drog pentru mine, nu pot sa-i rezist si ma masturbez in fiecare zi. Stiu ca e pacat, imi pare foarte rau, dar nu stiu cum sa scap din problema asta.
veniti cu idei, dau funda la cele mai bune.

9 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Mai că mi se făcea milă când am citit "sufăr de o boală"...

| Oana92 a răspuns:

In primul rand mastrubarea NU este o boala. E adevarat ca nu e bine sa faci asta chiar zilnic, dar in rest masturbarea NU are efecte negative. Evita stimulii excitanti si fa altceva cu timpul tau liber. Asa o sa mai raresti frecventa...

| SunnyDay88 a răspuns:

Se numeste autocontrol. si daca nu vrei sa intri in depresie de la lipsa de dopamina papa mancare, sa nu fii flamand si ceva bun si petrece timp in aer liber, vb cuiva mai sus - fa sport.

| Voidwithin a răspuns:

Mai du-te pe la scoala, lol cica boala a sistemului nervos.
1.Invata ce e sistemul nervos.
2.Invata ca masturbarea nu e o boala e un viciu.

| maryus83 a răspuns:

Eu pot să-ti explic dacă esti fată dar dă-mi id-ul tău

| Razvaneserios a răspuns:

Masturbarea nu e boala.nu este nimic rau daca faci in fiecare zi dar indicat ar fi sa nu depaasesti de 2 ori pe zi.si ca sa scapi.stai mai mult pe afara, nu te mai gandi

| MarvK a răspuns:

Apuca-te de un sport, o sa ai probleme cand o sa fii mai mare daca o sa continui asa. Fa un sport care sa iti placa si care sa iti ocupe timpul, timpul in care te masturbezi. Bafta.

| DoDoCs a răspuns:

Eu sunt baiat si stiu cum e happy
Acum practic 2 sporturi si sincer nici nu ma mai gandesc la chestia asta. Incearca sa faci lucruri care sa iti placa si sa nu te gandesti la lucruri de genul acesta. Cand parintii tai pleaca undeva, du-te si tu cu ei (banuiesc ca nu ai peste 18 ani), petrece timp cu parintii si prietenii. Funda?