| beatrice_2339 a întrebat:

Am o problema. Eu ma masturbez de 1 an. Acum am 15 ani... A devenit o obsesie pentru mine. De fiecare data cand o fac ma simt foarte bine vreo 5 minute apoi ma simt vinovata straight face foarte vinovata ...De fiecare data cand ma duc la biserica ma rog sa ma ierte D-zeu pentru pacatul asta.Dar.nu stiu e un pacat? Daca aasta ar fi pacat atunci sexul nu e un pacat? Si s-ar putea sa fie si pacat pentru ca doar dragostea este bine-venita nu si masturbarea. Nu pot scapa de asta. E normal?
Sunt foarte confuza.
Dau funda celui mai bun raspunsa, iar restul vot straight face
sad

Răspuns Câştigător
| TaviSMURD a răspuns:

La varsta ta e normal sa ai aseenea "iesiri" din cauza hormonilr... pe termen lung insa odata ce te masturbezi constaant organismului i-se pare ceva normal se obisnuieste cu asta si iti produce o cantitate de hormoni suplimentara. Vei observ ca daca voi lua o pauza 4, 5 zile dupa vei avea o stare de euforie constanta din cauza obisnuintei tale de a te masturba. Devine o problema usor psihologica, depinde de tine cum vrei s-o corectezi la doctor ( facand cateva sedinte la un psiholog care sa te ajute sa treci peste ) sau din propria iniiativa prin autocontrol. Daca vrei sa scapi de acest obicei in primul rand redu numarul de masturbari evitaandurile lucrurile sau gandurile care te fac sa te masturbezi etc. Asta iti spun ca tanar medic ca om te sfatuiesc sa incerci sa iti faci o relatie cu un baiat iar reglajul hormonal va veni in urma unor partide de dragoste. App tot medical vb excesul hormonal poate genera afectiuni viitoare in cazuri grave chiar imposibilitatea de a duce o sarcina dar asta doar in cazuri grave nu te speriawinking

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Lasă masturbarea că mai târziu nu ai să mai simți nimic alături de un bărbat!
Practică un sport și autocontrolul!
Pa, pa.

| Азбука a răspuns:

La cat de des te masturbezi, a devenit probabil, un sport pentru tine. Si nu e pacat sa practici un sport laughing

| BRG a răspuns:

Nu te du la nici un pshihiatru, ăștia spun prostii, tu ești perfect sănătoasă, nu ai probleme cu capul.

| Narcis2007 a răspuns:

E normal...cica e pacat dar tot ce nu-i convine la domn' episcop e pacat...

Răspuns utilizator avertizat
| baiatulxboyx a răspuns:

Masturbarea e un pacat mai mare decat sexul datorita faptului ca o practici singur si cand o practici te gandesti la cineva, un baiat si iti provoci numai tie placere ( egoism ) si mai si dai in vant samanta Domnului. Atunci cand faci sex, pacatul ar fi injumatatit.

| beatrice_2339 explică:

Pentru florinho91 : decat sa dai un raspuns ca asta mai bine taciwinking
ai dat dovada de lipsa de respect ( tu si altii )!winking
Multumesc persoanelor inteligente care au dat raspunsuri concrete si corecte! Felicitari celor care au stiut sa trateze o intrebare ca asta cu seriozitate!:*
winking

| LoveBlind a răspuns:

Ar trebui sa te duci la psihiatru ai o problema destul de mare aici nimeni nu iti poate da un raspuns concret si corect...si incearca sa nu mai faci asta realizezi ca iti faci ff mult rau incearca sa te abti.

| Alexandra_2188 a răspuns:

Astia is nebunilaughing.mai faza cu masturbatu nu e nici un PACAT.cum sa fie pacat? incearca sa te abti ca nici in chedar prea des nu cred ca ii bine.nah mai intereseaza-te pe net bafta

| fafanstefan a răspuns:

Trebuie sa te abtii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti un bf, fa)))

| katta88 a răspuns:

Sfatu meu? lasa morcovu laughing s ia p.l.a laughingca e mai sanatoasa>big grin

| Girlslovelife19 a răspuns (pentru katta88):

Ce elevat si frumos din partea ta!

| Manuela0815 a răspuns:

Mergi la un preot si spovedeste-te.iti marturisesti pacatul si atunci o sa fie mai usor sa te abtii de la el.sa nu-ti fie jena fiindca preotul nu o sa te judece, nu are dreptul.e mai bine sa nu practici "sportul" asta.Asteapta pana cand o sa gasesti un baiat dragut pe care sa-l iubesti si daca simti ca e timpul atunci fa dragoste cu el.Bafta!batting eyelashes